Home / MotoGP / Od 2018 roku obowiązkowe kombinezony z poduszką powietrzną w MotoGP

Od 2018 roku obowiązkowe kombinezony z poduszką powietrzną w MotoGP

dainese

Komisja Grand Prix po ostatniej rundzie w Japonii, poinformowała, że od 2018 roku wszyscy zawodnicy startujący w wyścigach będą musieli używać kombinezonów skórzanych wyposażonych w system poduszek powietrznych. Ma to na celu zmniejszenie i wykluczenie urazów barku czy też obojczyka – co miało przykre zdarzenie na Motegi u Daniego Pedrosy – oraz ogólną poprawę bezpieczeństwa.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Przykładowy system poduszek powietrznych w obecnych czasach jest umieszczony w kombinezonie i to pod nim jest aktywowany. System jest wyposażony w dwa pojemniki z azotem. Technologia która jest odpowiedzialna za działanie orientuje się w 8 milisekund, że kierowca spadł z motocykla, napełnia poduszki w 50 milisekund i utrzymuje pełne „napompowanie” przez 5 sekund.  Po 25 sekundach powietrze całkowicie schodzi i zawodnik może kontynuować jazdę z jeszcze „jednym życiem” ponieważ całkowicie sprawny, nieużyty kombinezon z tym gadgetem jest gotowy na dwa uruchomienia.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: gpxtra.com

AUTOR: Kuba Owsianowski

komentarzy 10

 1. Coś takiego stosują już Alpinestars i Dainese. Dainese sprzedaje swój system poduszek powietrznych innym producentom np. Furygan w kombinezonie Sama Lowesa, co jest później oznaczone na kombinezonach wyhaftowanym napisem D-Air.
  Poprawia to bezpieczeństwo zawodników, nie ograniczając ich ruchomości. Jak najbardziej na +!
  Mam nadzieję, że nie pojawi się jakiś ignorant, który patrząc na powyższe zdjęcie, które nadaje wyrazistości, i pomyśli że trzeba będzie składać te poduszki albo je odrywać zaśmiecając przy tym tor. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • „…nie ograniczając ich ruchomości…” ????? Co za zdanie? To z niemieckiego?

   • Mało książek się czyta, to i słownictwo ubogie! Zachęcam do zajrzenia do słownika języka polskiego i sprawdzenia wszystkich znaczeń słowa „ruchomość” ( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Pozdro!

   • Nie chodzi o ksiazki, slowniki czy samo slowo, ale o forme w jakiej jest uzyte w tak zbudowanym zdaniu. No ale Ty bez watpienia „lyknales” miliardy ksiazek to domyslisz sie o co chodzi.

   • Ech, te problemy pierwszego świata :D

   • Coz „der Teufel steckt im Detail”!

   • Ziom, specjalnie dla Ciebie napiszę komentarz jeszcze raz. Mam nadzieję, że tym razem spełni on Twoje wymagania! ^^

    Coś takiego stosują już firmy Alpinestars i Dainese. Dainese sprzedaje swój system poduszek powietrznych D-Air innym producentom odzieży motocyklowej. Firma Furygan stosuje system poduszek powietrznych marki Dainese choćby w kombinezonie Sama Lowesa, co jest później oznaczone na kombinezonie wyhaftowanym napisem D-Air.
    (…) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Buziaczki! :* :* :*

   • [Ciąg dalszy. Tym razem najbardziej kontrowersyjny kawałek! ^^]

    Poprawia to bezpieczeństwo zawodników, nie ograniczając ich swobody ruchów. Jak najbardziej na +!
    (…)

    Uff! Dzięki za wskazanie błędu, którego nie dostrzegałem (i nadal nie dostrzegam), ale może dzięki Twojej uwadze będę władał językiem polskim lepiej niż dotychczas.
    Pozdro @k3!

 2. Dani Pedrosa jeździ w kombinezonie astars który poduszkę powietrzna ma. Jak widać , nawet takie rozwiązanie może nie uratować zawodników przed kontuzja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
159 zapytań w 1,531 sek