Home / Rozmaitości / Jak Holandia została Niderlandami… na kilka dni

Jak Holandia została Niderlandami… na kilka dni

W jakim kraju odbywa się runda MotoGP na torze Assen? Do końca grudnia 2019 roku każdy szanujący się fan wyścigów motocyklowych odparłby, że w Holandii. A jednak, dzięki wspaniałomyślności wielu polskich “żurnalistów”, w pierwszych dniach stycznia 2020 roku przestało to być takie oczywiste. Wszystko przez decyzję, jaką podjęto w tym kraju – a dokładniej, o zmianie nazwy.

Z początkiem 2020 roku władze w Holandii zdecydowały się na rezygnację z anglojęzycznego określenia „Holland”, zmieniając ją na “Netherlands”. Na wstępie trzeba przypomnieć, że oficjalna nazwa tego państwa to wciąż Królestwo Niderlandów. Historycznie patrząc, Holandia i Niderlandy to jednak nie to samo.

“Holandia” to nazwa krainy geograficznej, ale w jej skład obecnie wchodzą aktualnie tylko dwie prowincje: Holandia Północna i Południowa, w których znajdują się największe miasta, w tym stolica. W wielu miejscach poza granicami, używano więc tej nazwy w odniesieniu do całego kraju – tak jak i w Polsce. “Niderlandy” również są krainą historyczną, i to bliższą obecnemu kształtowi tego państwa. Zawiera się w niej jednak również terytorium obecnej Belgii i Luksemburga.

Kliknij, aby pominąć reklamy

To był jeden z powodów zmian, jakie zostały wprowadzone: biuro turystyki i rząd zapoczątkowały kampanię, aby zmienić komunikację marketingową, oficjalne logo państwa – tak, aby budziły skojarzenie z większym terytorium, niż tylko dwie prowincje. Najważniejsza różnica to zmiana anglojęzycznej nazwy z “Holland” na wspomniane już “Netherlands”. Jak to się ma więc od polskich realiów?

No właśnie – nijak. Wiele redakcji wyskoczyło przed szereg i wprowadzało w błąd swoich czytelników, przekazując informacje już nie o “Holandii”, a “Niderlandach”. Robiły to również redakcje sportowe – niektóre dobrze wiedząc, że zmianę nazwy potwierdzić musi w Polsce odpowiedzialna za to Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych. Przyjęto, że do tego dojdzie. Tyle, że nie dojdzie.

Gazeta Wyborcza 10 stycznia 2020 roku uzyskała opinię komisji: “Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych rekomenduje posługiwanie się nazwą “Holandia”, a nie “Niderlandy”. Nie ma więc konieczności nanoszenia zmian na mapach czy w oficjalnych pismach.” – napisano w artykule. Zdaniem Macieja Zycha – przewodniczącego Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych – również Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie widzi powodów, by cokolwiek zmieniać. Jak więc widać, z Niderlandami do czynienia mieliśmy tylko przez kilka dni.

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
104 zapytań w 0,366 sek