Home / Rozmaitości / Opony zimowe czy całoroczne – jakie wybrać?

Opony zimowe czy całoroczne – jakie wybrać?

Zimy w Polsce łagodnieją z roku na rok i coraz częściej zamiast warstw śniegu, oglądamy na drogach wodę i błoto. Z tego i wielu innych powodów, kierowcy coraz częściej decydują się na opony całoroczne. Mimo to, część użytkowników pojazdów wciąż podchodzi do tego rozwiązania nieufnie. Które opony na zimę wybrać – zimowe czy całoroczne? Zapraszamy do poradnika.

Opony na sezon zimowy – jak wybrać właściwe?

Wybór właściwych opon na sezon zimowy to bolączka wielu kierowców. Opony całoroczne czy zimowe? Producenci kuszą coraz szerszą ofertą ogumienia zimowego bogatego w zróżnicowane rozwiązanie techniczne i zastosowanie. Większość kierowców podczas wyboru opon zimowych kieruje się głównie rozmiarem ogumienia oraz jego ceną.

Jak więc wybrać właściwe ogumienie na sezon zimowy? Opony na zimę należy dobierać przede wszystkim rozważnie! Pamiętajmy, że to właśnie ogumienie odpowiada za bezpośrednio za kontakt pojazdu z nawierzchnią, a więc w dużej mierze za przenoszenie osiągów i bezpieczeństwo jazdy.

Stojąc przed dylematem – opony zimowe czy całoroczne – warto przede wszystkim przeanalizować własny styl jazdy, roczne przebiegi oraz warunki pogodowe, w jakich przyjdzie nam podróżować. To właśnie te czynniki w największym stopniu zdeterminują, które opony na zimę będą właściwym wyborem.

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów opon, wraz z uwzględnieniem, dla kogo będą one najlepszym wyborem.

Charakterystyka opon zimowych

Opony zimowe zostały specjalnie zaprojektowane do jazdy, gdy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Taka opona wykonana jest ze specjalnych mieszanek gumowych, które utrzymują elastyczność w niskich temperaturach, nie twardniejąc tak jak ma to miejsce w przypadku ich letnich odpowiedników. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszej trakcji, nawet podczas bardzo mroźnej zimy.

Wzory bieżników opon zimowych są zazwyczaj zoptymalizowane nie tylko pod kątem mokrej nawierzchni, ale też zapewnienia wyższych osiągów podczas jazdy na śniegu.

Duża liczba lameli (nacięć) na ich powierzchni oraz szerokie kanały odprowadzające błoto i wodę zwiększają stabilność pojazdu i jego przyczepność w trudniejszych warunkach.

Opony zimowe są dobrym wyborem dla kierowców, którzy:

  • pokonują rocznie duże przebiegi;
  • lubią jeździć szybko i dynamicznie;
  • cenią cichą i komfortową pracę opony;
  • cenią maksymalne bezpieczeństwo w sezonie zimowym;
  • często wyjeżdżają poza miejskie drogi.

Charakterystyka opon całorocznych

Podczas zimy w Polsce, siarczyste i pełne śniegu zimy są już coraz rzadszym widokiem i nic dziwnego, że coraz więcej kierowców stawia na bardziej uniwersalne rozwiązanie, jakim są opony całoroczne.

Ogumienie wielosezonowe niesie ze sobą wiele korzyści, związanych przede wszystkim związanych z wygodą i aspektami ekonomicznymi. Jeden komplet można eksploatować przez 365 dni w roku, co niejako likwiduje wydatki związane z wymianą oraz zakupem drugiego kompletu opon sezonowych.

Choć z perspektywy niższych wydatków rozwiązanie to brzmi bardzo zachęcająco, nie jest też pozbawione wad. Opony całoroczne stanowią kompromis pomiędzy osiągami opon zimowych i letnich. Przez to, mogą nie spisywać się one tak dobrze jak ich wysokiej klasy odpowiedniki sezonowe.

Z powodu pracy w skrajnych temperaturach, opony całoroczne są też bardziej narażone na zużycie. Mimo to, ze względu na swoje zalety ogumienie wielosezonowe może być świetnym i wygodnym rozwiązaniem dla wielu zmotoryzowanych.

Opony całoroczne są dobrym wyborem dla kierowców, którzy:

  • poruszają się głównie po drogach miejskich i odśnieżonych;
  • preferują spokojniejszy styl jazdy;
  • cenią sobie oszczędność środków oraz czasu, związany z sezonową wymianą;
  • pokonują autem niewielkie roczne przebiegi (do około 10-15 tys. kilometrów).

Opony zimowe a całoroczne – oznaczenia

Istotne przy wyborze właściwego ogumienia są dwa oznaczenia, które można znaleźć na boku opony – M+S oraz 3PMSF. Dają one kierowcy istotne informacje o osiągach i przeznaczeniu danego modelu opony na zimę.

Oznaczenie M+S (Mud and Snow) informuje, że wybrana opona całoroczna lub zimowa ma dobre właściwości jezdne na śniegu oraz błotnistej drodze. Taki bieżnik może posiadać większą liczbę lameli oraz być wykonany z mieszanki gumowej, która pozostaje bardziej miękka.

Należy jednak pamiętać, że nie każda opona z oznaczeniem M+S jest zimowa. Taki symbol to jedynie deklaracja producenta, co do osiągów danego modelu ogumienia.

Znacznie więcej informacji udziela oznaczenie 3PMSF. Symbol wyrażony piktogramem trzech szczytów górskich i śnieżynki jest jasną deklaracją o poziomie zimowych osiągów danego modelu opony.

Taki znak świadczy o spełnieniu przez oponę zimową lub całoroczną surowych wymagań unijnych oraz pomyślnym przejściu dodatkowych testów przyczepności na śniegu.

Chcąc uzyskać dodatkową pewność, że wybrane przez nas ogumienie jest gotowe na wszelkie wyzwania zimowego sezonu, warto zwrócić uwagę na oznaczenia opon zimowych i całorocznych.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
162 zapytań w 1,307 sek