Home / WSBK / Najciaśniejszy finisz od 1997 roku. Garść ciekawostek po 1. wyścigu w Australii

Najciaśniejszy finisz od 1997 roku. Garść ciekawostek po 1. wyścigu w Australii

Zawodnicy World Superbike stworzyli w sobotę niesamowite widowisko, do samej mety walcząc po wszystkie miejsca na podium. Choć na metę wpadła niemal równo czwórka zawodników (Razgatlioglu, Lowes, Redding, van der Mark), dla jednego z nich zabrakło miejsca w TOP3. Oto kilka interesujących faktów po pierwszym wyścigu sezonu na Phillip Island.

Przypominamy jednocześnie, że już w tę noc dwa kolejne wyścigi – najpierw krótki wyścig Superpole o 2:00, a potem drugi główny o 5:00.

1. Toprak Razgatlioglu jest pierwszym zawodnikiem, który wygrał w WSBK dla Yamahy jak i dla Kawasaki.
2. Pierwszy raz w historii WSBK zawodnik z Turcji prowadzi w klasyfikacji mistrzostw.
3. Ostatnio zawodnik Yamahy prowadził w mistrzostwach w 2009 roku – był to Ben Spies, który zdobył tytuł mistrzowski po ostatnim wyścigu w Portimao.
4. Po czterokrotnym finiszowaniu na 4. pozycji, Alex Lowes wreszcie wywalczył podium na Phillip Island. To jego 11. tor, na którym zmieścił się w TOP3, zrobił to po raz 21.
5. Scott Redding jest pierwszym brytyjskim debiutantem, który wskoczył na podium na Phillip Island.
6. Redding jednocześnie jest 112. zawodnikiem w historii WSBK, który zdobywa podium – 21. z Wielkiej Brytanii.
7. To było drugie najciaśniejsze podium w WSBK w historii – TOP3 rozdzieliło 0,041s. Ciaśniej było tylko w 1997 roku na Monzy, gdzie John Kocinski wygrał z Aaronem Slightem o 0,005s, az z Carlem Fogartym o 0,008s.
8. Honda zdobyła pozycję w czołowej piątce po raz pierwszy od 1. wyścigu w Buriram w 2018. Wtedy Leon Camier uplasował się na 4. miejscu. Dziś Leon Haslam był piąty.
9. Tom Sykes jako jedyny w historii pojechał okrążenie z średnią szybkością większą niż 179km/h (dokładnie 179,334km/h).
10. Jonathan Rea pierwszy raz od czasu dołączenia do World Superbike nie zdobył żadnego punktu w 1. wyścigu sezonu.

Źródło: worldsbk.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.