Home / WSS / Udany debiut Wielebskiego w Superstock 1000 w Portugalii

Udany debiut Wielebskiego w Superstock 1000 w Portugalii

Artur Wielebski ukończył swój debiutancki wyścig motocyklowego pucharu Superstock 1000 Portugalii. Na torze Portimao zawodnik Bogdanki dojechał do mety na siedemnastej pozycji.

19-letni Wielebski rywalizuje w tym roku w pełnym cyklu Pucharu Europy Juniorów, a dzięki podium w ostatnim wyścigu na niemieckim torze Nurburgring, wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej serii. W ramach przygotowań do decydującego starcia we Francji, Bogdanka postanowiła wystawić swojego juniora w przedostatniej rundzie pucharu Superstock 1000.

W portugalskim Portimao, ubiegłoroczny mistrz Polski klasy Superstock 600 po raz pierwszy dosiadł motocykla Ducati 1098R i choć nie znał ani maszyny, ani toru, zakwalifikował się do wyścigu na 22 miejscu.

Tegoroczny maturzysta miał dobre tempo i szansę na finisz w punktowanej piętnastce, ale wyjazd poza tor podczas omijania upadających rywali na pierwszym okrążeniu sprawił, że Wielebski dojechał do mety na siedemnastej pozycji. Artur przede wszystkim zdobył jednak cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje podczas jego dalszej kariery.

W Portugalii wystartował także drugi z juniorów Bogdanki, Adrian Pasek, który zadebiutował w MŚ World Supersport w barwach ekipy Bogdanka PTR Honda. Pasek co prawda musiał wycofać się z samego wyścigu, ale przez cały weekend notował systematyczne postępy i mógł się wiele nauczyć, rywalizując z najlepszymi zawodnikami na świecie.

Ósma i ostatnia runda Pucharu Europy Juniorów, podczas której zawodnicy będą mieli do przejechania aż dwa wyścigi, odbędzie się w dniach 5-7 października na francuskim torze Portimao. Wielebski i Pasek wciąż mają szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej serii, a w ramach przygotowań do dwóch ostatnich wyścigów, w najbliższy weekend zaliczą na Magny Cours krótkie testy.

Artur Wielebski: „Weekend potoczył się dla mnie bardzo dobrze. Szybko odnalazłem się na nowym torze i nowym motocyklu, robiłem regularne postępy i dobrze pracowałem z włoskimi mechanikami. Wyścig także rozpoczął się bardzo pomyślnie. W pierwszych zakrętach wyprzedziłem kilku zawodników i szykowałem się już do kolejnego ataku. Wtedy na wewnętrznej upadło kilku rywali. Aby ich ominąć, musiałem wyjechać poza tor i kiedy wyjechałem z pobocza, spadłem na ostatnie miejsce. Mogłem już tylko gonić, ale udało mi się przebić na siedemnaste miejsce. W niedzielę byłem trochę wolniejszy, niż w kwalifikacjach, ponieważ postanowiliśmy zmienić ustawienia motocykla i ostatecznie okazało się to krokiem w złym kierunku, ale najważniejsze, że dojechałem do mety i zebrałem wiele nowych doświadczeń. Co prawda po cichu liczyłem na finisz w punktowanej piętnastce, ale i tak był to bardzo udany weekend. Kategoria Superstock 1000 bardzo przypadła mi do gustu, ale teraz skupiam się już na dwóch ostatnich wyścigach Pucharu Europy Juniorów we Francji.”

Igor Piasecki, Dyrektor Bogdanka Racing: „Zarówno Artur, jak i Adrian Pasek, otrzymali szansę startu w najbardziej prestiżowych seriach i bardzo dobrze ją wykorzystali. Obaj przejechali weekend bez żadnych błędów i wywrotek, wykonując bardzo dobrą pracę. Artur pokazał dojrzałość i zachował zimną krew po wypchnięciu poza tor. Dojechał do mety, zbierając cenne doświadczenia, a start w Portugalii pozwolił obu naszym juniorom zrozumieć, nad czym muszą popracować, aby regularnie startować w zawodach tej rangi. Naszym celem nie były konkretne pozycje i wyniki, a danie naszym juniorom możliwości sprawdzenia się w walce z najlepszymi zawodnikami na świecie. Obaj pisali się bardzo dobrze, a teraz czekamy już, co pokażą w ostatniej rundzie EJC.”

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
159 zapytań w 1,397 sek