Home / Moto2 / Moto3 / GP Australii: Oncu pokonuje Sasakiego w Moto3! Masia ósmy, Holgado trzynasty

GP Australii: Oncu pokonuje Sasakiego w Moto3! Masia ósmy, Holgado trzynasty

Ayumu Sasaki po raz kolejny musiał pogodzić się z drugim miejscem. Na ostatnim okrążeniu wyprzedził go bowiem Deniz Oncu, który sięgnął po trzecią wygraną w sezonie. Najniższy stopień podium wywalczył Joel Kelso. Dla lokalnego faworyta kibiców to życiowy rezultat. W deszczowych warunkach gorzej poradzili sobie inni pretendenci do tytułu – Jaume Masia był dziś ósmy, Daniel Holgado trzynasty, natomiast David Alonso zaliczył wywrotkę i nie zdobył punktów.

Zmagania przebiegały w deszczowych warunkach. Już na okrążeniu formującym kilku zawodników miało problemy. Daniel Holgado i Diogo Moreira zaliczyli wywrotkę. Hiszpanowi udało się wystartować z pól startowych, Brazylijczyk natomiast musiał czekać w boksach na zreperowanie sprzętu. Z pole position startował Ayumu Sasaki.

Japończyk utrzymał prowadzenie po starcie. Za nim jechali Joel Kelso, Collin Veijier, Adrian Fernandez i Deniz Oncu. Bardzo dobrze wystartowali pretendenci do tytułu – Jaume Masia i Daniel Holgado – którzy awansowali odpowiednio na szóste i siódme miejsce. Za nimi jechał Ivan Ortola. Czołową dziesiątkę zamykali Mario Aji, Tayio Furusato i Riccardo Rossi.

Na drugim okrążeniu Fernandez objął prowadzenie. Hiszpan, który zajął miejsce Tatsukiego Suzukiego, bardzo dobrze czuł się na mokrej nawierzchni. Kolejne pozycje zajmowali Sasaki i Veijier. Holgado spadł na dziesiątą lokatę. Wywrotkę w czwartym zakręcie zaliczył David Alonso.

Fernandez narzucił bardzo wysokie tempo. Odskoczył od Sasakiego i Veijiera na 0,8 sekundy. Różnica czasowa wahała się w zależności o nitki toru. Dobrze spisywał się również Mario Aji, który awansował na szóstą pozycję. Indonezyjczyk uzyskał najlepszy czas okrążenia. Wyprzedził między innymi Masię. David Munoz i Xavier Artigas musieli odbyć karę dłuższego przejazdu.

Na trzecim kółku trzecią lokatę Veijiera skutecznie zaatakowali Oncu i Kelso. Masia spadł na dziewiątą pozycję, natomiast na siódmą awansował Holgado. Kierowca Red Bull KTM Ajo tracił do szóstego Ajiego ponad 2,5 sekundy. Indonezyjczyk notował najlepsze czasy okrążeń, nieustannie niwelując stratę do czołówki. Fernandez jechał z przewagą 1,1 sekundy nad Sasakim. W niektórych sekcjach spadała jednak nawet do 0,7 sekundy.

Na czwartym okrążeniu Oncu wyprzedził drugiego Sasakiego. Do prowadzącego Fernandeza nadal tracił sekundę. W czołówce jechali, poza nimi, Veijier Kelso i Aji. Już ponad cztery sekundy traciła grupa pościgowa, która była prowadzona przez Furusato. Holgado spadł na dwunastą, natomiast Masia na trzynastą pozycję. Sasaki stał więc przed szansą zyskania sporej nadwyżki punktowej względem rywali.

Na szóstym kółku Joel Kelso uzyskał najlepszy czas okrążenia. Australijczyk jechał trzeci, za Fernandezem i Oncu a przed Sasakim, Veijierem i Ajim. Na piętnastą lokatę spadł Holgado, który w tym momencie jechał po zaledwie jeden punkcik.

Siedem okrążeń za nami. Fernandez utrzymywał przewagę nad rywalami w granicach sekundy. Tempa zaczęło brakować Ajiemu, który momentalnie stracił trzy sekundy do piątego Veijiera. Co ciekawe, zyskiwał względem kolejnej grupy, którą tym razem prowadził Ortola. Masia zajmował czternastą, natomiast Holgado piętnastą lokatę. Diogo Moreira po starcie z pit-lane przejechał kilka okrążeń, po czym zjechał do boksów. Uszkodzenia jego motocykla były bowiem zbyt duże.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na ósmym kółku Oncu uzyskał najlepszy czas okrążenia. Turek tracił obecnie do Fernandeza 0,7 sekundy. Tuż za nim jechali Kelso, Sasaki i Veijier. Już ponad 4,5 sekundy tracił do nich Aji. Grupę pościgową nadal prowadził Ortola. Wraz z Hiszpanem jechali Furusato, David Munoz (już po karze) oraz Riccardo Rossi. Trzynastą pozycję zajmował Masia, natomiast szesnastą Holgado.

Na dziewiątym okrążeniu najszybsze okrążenie wyścigu uzyskał Veijier. Holender nadal zamykał czołową piątkę, która była poza zasięgiem reszty. Tymczasem Fernandez stracił przewagę, jaką posiadał jeszcze dwa kółka wcześniej. Naciskali go Oncu, Kelso i Sasaki. W międzyczasie w zakręcie czwartym wywrotkę zaliczyli Ivan Ortola i Filippo Farioli. Na jedenastą pozycję awansował Masia.

Dziesięć kółek za nami. Mario Aji ponownie odnotował najlepszy czas okrążenia. Indonezyjczyk tracił już jednak blisko 5,5 sekundy do piątego Veijiera. Fernandez utrzymywał prowadzenie, jednak jak cień podążali za nim Oncu, Kelso i Sasaki. Tymczasem wywrotkę zaliczył David Munoz.

Sasaki dobrze napędził się na prostej start-meta, dzięki czemu wyprzedził Kelso. Australijczyk jednak w krętej sekcji toru skontrował Japończyka. Już ponad siedem sekund do Veijiera tracił Aji. Siódmą lokatę zajmował Furusato. W czołowej dziesiątce mieścili się jeszcze Lorenzo Fellon, Riccardo Rossi i David Salvador. Na jedenastej pozycji jechał Masia. Holgado nadal znajdował się poza punktami!

Do mety pozostawało dziewięć okrążeń. Warunki na torze się nieustannie pogarszały. Wywrotkę w „ósemce” zaliczył Aji, który jechał po życiowy wynik. Dzięki temu na szóste miejsce awansował Furusato. Japończyk tracił jednak ponad dwadzieścia sekund do piątego Veijiera! Czołowa piątka nadal znajdowała się w kontakcie, choć zamykający ją Collin stopniowo zaczął tracić. Na czele nadal znajdował się Fernandez, który wyprzedzał Oncu, Kelso i Sasakiego.

Na czternastym kółku David Salvador dość spektakularnie wywrócił się w zakręcie ósmym. Na szczęście Hiszpan pozbierał się o własnych siłach. W międzyczasie Sasaki skutecznie zaatakował Kelso. Piąty Veijier z każdym zakrętem tracił kontakt z czołową czwórką. Oncu, w zależności od sektora toru, raz tracił a raz zyskiwał względem Fernandeza.

Na piętnastym okrążeniu Deniz zaliczył wysiadkę, która sprawiła że spadł za Sasakiego. Zdekoncentrowany Turek został wyprzedzony także przez Kelso. Festiwal błędów przyszłego zawodnika Moto2 sprawił, że stracił dystans względem rywali. Miał jednak tempo, by to odrobić. Tymczasem Fernandez uzyskał najlepszy czas okrążenia wyścigu. W międzyczasie wywrotkę zaliczył Lorenzo Fellon, który do tego czasu znajdował się w czołowej dziesiątce.

Pięć kółek do mety. Fernandez jechał sekundę przed Sasakim. W jedenastym zakręcie Hiszpan zaliczył jednak uślizg przedniego koła, w konsekwencji czego wywrócił się! Duża przewaga pozwoliła mu jednak powrócić do rywalizacji na piątym miejscu. Nowym liderem został Japończyk. Masia zajmował dziewiąte miejsce, w związku z czym wirtualnie prowadził z Hiszpanem różnicą zaledwie jednego punktu! Tuż za Ayumu jechali jednak Kelso i Oncu, którzy również mieli chrapkę na wygraną. Z walki już totalnie wypadł Veijier, który tracił ponad cztery sekundy do rywali. Miał jednak bezpieczną przewagę nad Fernandezem. Piętnaste miejsce zajmował Holgado.

Cztery okrążenia przed metą. Oncu wyprzedził Kelso na prostej start-meta. Kilka metrów przewagi zyskał Sasaki. Już ponad sześć sekund do czołowej trójki tracił Veijier. W jedenastym zakręcie, podobnie jak Fernandez, wywrotkę zaliczył Xavier Artigas. Wyżej wspomniany Adrian jechał zdecydowanie szybciej od Collina. Tracił jednak aż piętnaście sekund do Holendra.

Trzy kółka przed metą. Kelso zaliczył wysiadkę, która sprawiła że stracił kontakt z Sasakim i Oncu. Turek nie zamierzał odpuszczać i jak cień podążał za Japończykiem. Na ósmą pozycję awansował Masia. W tej sytuacji Sasaki zrównałby się punktami z Hiszpanem. Jaume posiada jednak więcej zwycięstw, w związku z czym utrzymałby prowadzenie w tabeli. Tymczasem w „dwójce” wywrotkę zaliczył Vicente Perez.

Finałowe okrążenie Sasaki rozpoczął z Oncu na plecach. Pewnie na trzecim miejscu jechał Kelso, który tracił jednak do nich blisko trzy sekundy. Kolejne pozycje również nie były zagrożone – Veijier tracił do Australijczyka blisko czternaście sekund, podobną przewagę Holender posiadał nad Fernandezem. Adrian, choć był dużo szybszy, nie miał szans odrobić tej straty.

Walka o wygraną trwała do ostatnich metrów. Oncu, jadąc tuż za Sasakim, zaatakował Japończyka na dohamowaniu do dziesiątego zakrętu! Turek znakomicie napędził się w ostatnim sektorze, dzięki czemu pewnie sięgnął po trzecią wygraną w sezonie. Ayumu po raz kolejny musiał zadowolić się drugim miejscu. Zniwelował jednak stratę punktową do Masii do czterech „oczek”. Kierowca Leopard Racing był dziś bowiem ósmy. Trzy punkty za trzynastą lokatę wywalczył Holgado. Na cztery wyścigi przed końcem Hiszpan traci już dwadzieścia dwa punkty do Masii i osiemnaście do Sasakiego.

Kolejna runda już za tydzień w Tajlandii!

Wyniki wyścigu o GP Australii:

Pozycja Zawodnik Kraj Zespół Motocykl Czas
1 Deniz Öncü TUR Red Bull KTM Ajo (KTM) 39m 57.919s
2 Ayumu Sasaki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 39m 58.326s
3 Joel Kelso AUS CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 40m 2.311s
4 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) 40m 20.981s
5 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) 40m 29.580s
6 Riccardo Rossi ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) 40m 29.621s
7 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) 40m 30.155s
8 Jaume Masia SPA Leopard Racing (Honda) 40m 30.842s
9 Matteo Bertelle ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 40m 31.298s
10 Lorenzo Fellon FRA CIP Green Power (KTM) 40m 33.294s
11 Nicola Fabio Carraro ITA Rivacold Snipers Team (Honda) 40m 44.389s
12 Stefano Nepa ITA Angeluss MTA Team (KTM) 40m 51.485s
13 Daniel Holgado SPA Red Bull KTM Tech3 (KTM) 41m 0.526s
14 Joshua Whatley GBR VisionTrack Racing Team (Honda) 41m 0.799s
15 Ryusei Yamanaka JPN Gaviota GASGAS Aspar Team (GASGAS) 41m 14.557s
16 Xavier Artigas SPA CFMOTO Racing PruestelGP (CFMOTO) 41m 27.946s
17 Kaito Toba JPN SIC58 Squadra Corse (Honda) 41m 49.954s
18 José Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) +1 lap
Vicente Perez SPA BOE Motorsports (KTM) DNF
Syarifuddin Azman MAL MT Helmets – MSI (KTM) DNF
David Salvador SPA CIP Green Power (KTM) DNF
Mario Aji INA Honda Team Asia (Honda) DNF
David Alonso COL Gaviota GASGAS Aspar Team (GASGAS) DNF
David Muñoz SPA BOE Motorsports (KTM) DNF
Ivan Ortolá SPA Angeluss MTA Team (KTM) DNF
Filippo Farioli ITA Red Bull KTM Tech3 (KTM) DNF
Diogo Moreira BRA MT Helmets – MSI (KTM) DNF

Kliknij, aby pominąć reklamy

 

 

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
147 zapytań w 1,301 sek