Wypadek motocyklowy to groźne zdarzenie, którego skutkiem może być nie tylko uszkodzenie motocykla, ale również trwały uszczerbek na zdrowiu, czy nawet śmierć kierowcy jednośladu. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji? Odpowiadamy.
Jak postępować przy wypadku motocyklowym?
Wypadek motocyklowy to jak wspomniano we wstępie groźne zdarzenie, którego konsekwencją w najlepszym wypadku jest jedynie uszkodzenie motocykla. W takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje oczywiście odszkodowanie za szkodę na pojeździe z OC sprawcy, które powinno pokryć koszty naprawy motocykla lub zakupu podobnego modelu (w przypadku szkody całkowitej). Istotne jest jednak to, że poszkodowany może również skorzystać z holowania z OC sprawcy, czyli lawety, która odwiezie uszkodzony motocykl pod jego dom lub bezpośrednio do warsztatu. Co więcej, w wielu przypadkach przysługuje także motocykl zastępczy z OC sprawcy, o czym można przeczytać pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/motocykl-zastepczy-z-oc-sprawcy/.
Uszczerbek na zdrowiu lub śmierć w wyniku wypadku motocyklowego
Wypadek motocyklowy to zdarzenie, w którym z reguły bierze udział motocykl oraz samochód. Jak łatwo się domyślić zdecydowanie większe obrażenia ponosi zazwyczaj kierowca jednośladu, co może skończyć się dla niego trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszym wypadku nawet śmiercią. Warto zatem wiedzieć, że poszkodowanemu motocykliście przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy za trwały uszczerbek na zdrowiu, a w niektórych przypadkach również renta zdrowotna. W przypadku śmierci poszkodowanego ubezpieczyciel zobowiązany jest natomiast do wypłaty zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej jego rodzinie, czyli np. żonie lub dzieciom. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-smierc-osoby-bliskiej/.
Zaniżone odszkodowanie po wypadku motocyklowym
Często można spotkać się z historiami osób, które uczestniczyły w wypadkach motocyklowych, a ubezpieczyciel zaniżył należne im odszkodowanie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, warto mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe celowo działają w ten sposób, ponieważ podnosi to rentowność ich biznesu. Korzystają zatem na niewiedzy osób poszkodowanych w wypadkach oraz fakcie, że jest to sytuacja stresowa. W efekcie należne odszkodowania są zaniżane nawet o kilkadziesiąt, czy kilkaset tysięcy złotych (np. w przypadku śmierci ojca, który był jedynym żywicielem kilkorga dzieci). Należy zatem wyraźnie podkreślić, że dochodzenie swoich roszczeń jak najbardziej ma sens, ponieważ ubezpieczyciele z reguły są świadomi tego, że proponują zbyt mało. Bierność ludzka jest im zatem na rękę, a osoby składające odwołania z reguły otrzymują dopłaty do odszkodowań. Co istotne, walkę o nie można powierzyć specjalistom, którzy uzyskają znacznie wyższe odszkodowanie. Pomoc tego typu jest oferowana m.in. na stronie https://www.helper-cpp.pl/.
Podsumowując należy stwierdzić, że uczestnicząc w wypadku motocyklowym warto pamiętać o przysługujących prawach. OC sprawcy wypadku jest bowiem polisą, która pokrywa nie tylko koszt naprawy motocykla, ale również ewentualny uszczerbek na zdrowiu, czy wypłaca zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.
Źródło: art. sponsorowany