Home / Artykuły / Spawarki 3w1 – czy warto w nie zainwestować?

Spawarki 3w1 – czy warto w nie zainwestować?

Zakup spawarki jest zazwyczaj inwestycją i zakupem na lata. Przy wyborze odpowiedniej jakości urządzenia, które zagwarantuje komfort i wygodę spawania, wydatek zapewne dość szybko się zwróci. Dowiedz się, czy spawarki 3w1 będą odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie.

Najczęściej spotykane rodzaje spawarek

Wśród najpopularniejszych rodzajów spawarek można wyróżnić, m.in.:

  • MIG/MAG,
  • TIG,
  • MMA.

Popularność tych metod wynika głównie z uniwersalności ich zastosowań. Klasyczna elektroda jest najbardziej wydajna i można spawać nią najróżniejszej grubości materiały, TIG jest bardzo precyzyjny i pozwoli na uzyskanie doskonałych jakościowo spoin, natomiast MIG/MAG będzie odpowiedni do spawania zderzaków czy ogrodzeń, gdzie liczy się wygoda i precyzja.

MIG/MAG — czyli znane półautomaty spawalnicze

Spawanie tymi metodami polega na korzystaniu z kompaktowego urządzenia, które samodzielnie wysuwa drut spawalniczy w osłonie gazów obojętnych (MIG) takich jak argon czy hel lub aktywnych (MAG), czyli przykładowo dwutlenku węgla lub jego mieszanek.

Spawarki MIG/MAG przeznaczone są do spawania automatycznego lub półautomatycznego. Zaletami pracy tymi metodami są wydajność, odpowiednia jakość spoin i możliwość spawania w dowolnej pozycji. 

Migomatami spawa się głównie stal i aluminium. W przypadku chęci korzystania z nich na zewnątrz, konieczne będzie osłonięcie miejsca pracy przed czynnikami zewnętrznymi.

TIG — precyzja spawania

Metoda TIG również polega na spawaniu w osłonie gazów obojętnych, jednak zamiast drutu spawamy elektrodą wolframową nietopliwą. Metodą TIG można spawać ręcznie lub za pomocą charakterystycznie wyglądających półautomatów. Przeważnie nie jest to metoda, którą wybierają amatorzy lub osoby zajmujące się spawalnictwem hobbystycznie. TIG jest najtrudniejszy w opanowaniu, spośród przytoczonych tutaj metod. Jakość spoin jest tutaj mocno zależna od umiejętności i wiedzy spawacza.

TIG jest metodą bardzo precyzyjną, która pozwala na uzyskanie perfekcyjnej spoiny. Umożliwia spawanie nawet bardzo cienkich i różnorodnych materiałów, jednak nie jest metodą wydajną. Przeważnie wykorzystuje się ją podczas prac wykończeniowych lub w zamkniętych warsztatach, ponieważ spawanie TIGiem wymaga osłony przed wiatrem.

MMA — czyli tradycyjne spawanie elektrodami otulonymi

W spawaniu spawarkami MMA elektrody pokryte są otuliną, a pod wpływem ciepła rozpuszczają się i tworzą osłonę gazową. Po zakończeniu procesu spawalniczego osłonę należy usunąć ze spoiny, delikatnie ostukując ją młotkiem. W czasie spawania, wraz ze zużyciem elektrody, należy wymieniać ją na nową.

Na jakość spoin w przypadku spawania elektrodami otulonymi wpływ mają umiejętności manualne spawacza i kompetencje w zakresie dobrania odpowiednich parametrów spawania czy grubości elektrody.

Ryzyko oparzeń przy spawaniu elektrodami jest nieco większe, ponieważ nie zawierają one dodatkowych zabezpieczeń przed poparzeniem się użytkownika.

Metodę MMA wybiera się najczęściej w dużych zakładach przemysłowych, podczas spawania kadłubów statków czy konstrukcji off-shore. Wynika to z tego, że elektrodami otulonymi można spawać nawet bardzo grube materiały.

Dla kogo przeznaczone są spawarki 3w1?

Spawarki 3w1 są doskonałym wyborem dla osób jeszcze niezdecydowanych, którą metodą będą spawać najczęściej. Idealnie sprawdzą się w niewielkich zakładach pracy lub warsztatach. Będą też świetnym wyborem dla bardziej wymagających i półprofesjonalnych spawaczy.

Decydując się na spawarkę 3w1 do korzystania w domu, będzie w zupełności wystarczająca, spełni wszystkie potrzeby i z pewnością będzie cieszyć jej posiadacza.

Dlaczego warto wybrać spawarki 3w1?

Spawarki 3w1 często mają liczne opcje dodatkowe, które ułatwiają zajarzenie elektrody i zapobiegają jej przyklejaniu się do materiału. W droższych modelach można liczyć na inteligentne ustawianie programów.

Oprócz najpopularniejszych metod MMA, TIG, MIG/MAG spawarki 3w1 często łączą w sobie również możliwość spawania FLUX, czyli drutem samoosłonowym bez gazu lub lutospawania. Zależy to jednak od konkretnego sprzętu, na który zdecyduje się jego przyszły użytkownik.

Spawarki 3w1, czyli komfort i wygoda w niskiej cenie

Niewątpliwą zaletą spawarek 3w1 jest to, że są dostępne w stosunkowo niskich cenach względem metod spawania, jakie oferują. Cena jednej spawarki 3w1 to często koszt porównywalny do zakupu dobrej jakości migomatu, zatem o wiele taniej jest kupić urządzenie 3w1, niż poszukiwać dwóch lub trzech różnych urządzeń. 

Maszyna 3w1 sprawdzi się do każdego zastosowania, nie licząc użytkowania masowo-przemysłowego na hurtową skalę. W takich sytuacjach zmiany metody w spawarce zabierają dosyć dużo czasu, który można by przeznaczyć na wydajną pracę.

Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt spawalniczy.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 2

  1. Fajny artykuł dla tych którzy lubią coś sami sobie naprawić coś pogrzebać w garażu a chcieliby nauczyć sie spawać,nie wiedzą co wybrać i o co chodzi – taki wstęp do tego rzemiosła
    Brawo Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
161 zapytań w 1,221 sek