Home / Moto2 / Włoskie święto na Mugello – Grand Prix Włoch

Włoskie święto na Mugello – Grand Prix Włoch

Nie da się ukryć, iż nie ma nic gorszego dla włoskich kibiców, niż słuchanie hiszpańskiego hymnu w czasie ich domowej rundy na torze Mugello. Po wyścigu klasy Moto2 zgromadzeni na torze lokalni kibice mieli jednak powody do radości, bowiem rywalizację wygrał ich rodak, Andrea Iannone, który znakomicie rozegrał wyścig pośredniej klasy.

 

Piątek upłynął pod dyktando Pola Espargaro. Hiszpan kolejny raz w tym sezonie był niezwykle szybki w czasie sesji treningowych, jednak we Włoszech miał ogromnego pecha w czasie trzeciego treningu wolnego, kiedy to z toru „wyciął” go Johann Zarco. W efekcie tego wypadku Pol doznał kontuzji stopy. Wydawało się, że ten uraz może go nawet wykluczyć z dalszej rywalizacji, ale Espargaro nie poddał się i już w kwalifikacjach pokazał ogromnego ducha walki, kiedy to pobił czas Marca Marqueza i wywalczył Pol Position.

Po starcie liderem wyścigu został Marc Marquez. Świetnie wyścig rozpoczął Bradley Smith, który znalazł się na drugiej lokacie. Trzeci był Pol Espargaro, za którym jechali Thomas Luthi i Andrea Iannone. Już na samym początku wyścigu w ferworze walki z toru wyjechał Claudio Corti. Włoch w czasie przedwyścigowych sesji prezentował szybkie tempo jazdy, jednak ten błąd kosztował go spadek na ostatnią lokatę. Ale ten zawodnik nie poddał się i w czasie trwania rywalizacji pokazał, w jak znakomitej był dyspozycji, dojeżdżając do mety na 9 miejscu! Nie wyprzedzajmy jednak faktów.

Marc Marquez utrzymywał się na prowadzeniu przez pierwsze okrążenie, na drugą pozycję awansował Andrea Iannone. Za ich plecami Pol Espargaro zacięcie walczył z Thomasem Luthim. W czołówce pojawił się również Takaaki Nakagami, który przez pierwsze okrążenia zdumiewał swoją jazdą. A w dalszej części stawki, z wyścigiem już na drugim okrążeniu pożegnał się Alex de Angelis, który przewrócił się podczas walki o lepsze pozycje.

Początek wyścigu nie był łatwy dla Pola Espargaro. Zarówno Luthi, jak również Nakagami poradzili sobie z nim, teraz Hiszpan musiał odpierać ataki Smitha. Na czele wciąż znajdował się Marc Marquez, który jednak miał dzisiaj bardzo duży problem – jego motocykl w zakrętach wpadał w potężne wibracje, które utrudniały mu jazdę. Z ich powodu Hiszpan nie mógł odjechać, a jego problemy natychmiast wykorzystywali znajdujący się za nim rywale. Jeden z takich błędów kosztował Marca stratę prowadzenia, kiedy to dwie pozycje naraz zyskał Thomas Luthi! W tym czasie na trzecie miejsce awansował świetnie jadący Nakagami, który wyprzedził Iannone. Zmiany na czele z pewnością nie uszły uwadze Pola Espargaro. Hiszpan starał się ze wszystkich sił wydostać ze swojej szóstej lokaty, jednak podczas prób wyprzedzenia rywali on także nie wystrzegał się błędów, przez co o awans było niezwykle trudno. W dodatku nagle wyprzedził go jeszcze Dominique Aegerter i Pol musiał walczyć z kolejnym rywalem.

Po stracie prowadzenia Marquez szukał każdej możliwości do przeprowadzenia kontrataku. Próby okazywały się jednak nieudane, w dodatku przed Hiszpanem znalazł się zarówno Nakagami, jak również Iannone! Japoński zawodnik nie próżnował i idąc za ciosem, wkrótce objął prowadzenie, wyprzedzając Thomasa Luthiego. Jazda Nakagamiego mogła się podobać. Po zajęciu pierwszej lokaty, Japończyk bardzo podkręcił tempo jazdy i nagle wypracował sobie dość znaczącą przewagę. Ale jemu również przydarzyły się błędy, które sprawiły, że rywale szybko odrobili stratę. Thomas Luthi, pod dojechaniu do Nakagamiego, zaatakował i powrócił na pozycję lidera wyścigu. Tymczasem w dalszej części stawki z wyścigu wypadki Xavier Simeon oraz Axel Pons, którzy zaliczyli dość mocne upadki. Niedługo po nich z toru wyleciał inny zawodnik z ekipy Sito Ponsa – Esteve Rabat – który był po wypadku załamany, bowiem zajmował przed nim bardzo dobrą, siódmą lokatę.

Kolejne okrążenia przyniosły wyklarowanie się pięcioosobowej grupy prowadzącej. Przewodził jej Thomas Luthi, za którym jechali Takaaki Nakagami, Marc Marquez, Andrea Iannone i Pol Espargaro, gonił ich natomiast Bradley Smith. Po kilku okrążeniach jazdy w głębi grupy, do ataku zabrał się Pol Espargaro. Hiszpan przeprowadzał skuteczne ataki i momentalnie zyskiwał kolejne pozycje. Wkrótce udało mu się znaleźć na drugiej lokacie i teraz zajął się gonieniem Thomasa Luthiego. Kłopoty za to zaczął mieć Marquez, który spadł na piąte miejsce, bowiem oprócz Pola, wyprzedził go także Andrea Iannone. Takaaki Nakagami, po kilku rewelacyjnych okrążeniach, nagle spadł natomiast na szóstą pozycję i zaczął tracić kontakt z grupą czołową.

Thomas Luthi przez kilka okrążeń prowadził wyścig, ale popełnił bardzo kosztowny błąd, który w efekcie przyniósł mu utratę prowadzenia. Nowym liderem wyścigu został Pol Espargaro! Luthi nie mógł się pogodzić z takim stanem rzeczy i od razu próbował kontratakować. Szwajcar nie odpuszczał nawet na sekundę, ale jego upór mógł mieć nieprzyjemne skutki, bowiem maksymalnie opóźniając hamowanie, Luthi uderzył w jadącego przed nim Espargaro! Mimo wszystko Polowi udało się wybronić i utrzymał się na prowadzeniu. W dodatku zaczął wykręcać wspaniałe czasy okrążeń i zaczął oddalać się od reszty grupy. Luthi zdecydowanie nie był w stanie niwelować straty do Hiszpana, którego przewaga przekroczyła już sekundę. To zdecydowanie nie podobało się zawodnikom jadącym za jego plecami. Marquez nie chciał, żeby jego rywal w walce o tytuł mistrzowski wygrał wyścig, więc także on postanowił zaatakować. Ale #93 w dalszym ciągu miał ogromne problemy z motocyklem – podczas jazdy w zakręcie, przez wibracje motocykla uślizg zaliczył przód motocykla Marqueza, a ten musiał ratować się przed upadkiem! W efekcie stracił dwie pozycje, wyprzedzony przez Iannone i Smitha.

W dalszej części stawki z wyścigu wypadł kolejny zawodnik – był nim Toni Elias, który po fatalnych kwalifikacjach, miał szansę na bardzo dobre miejsce w wyścigu, był bowiem dziewiąty, ale wypadek przekreślił jego szansę na ukończenie rywalizacji w top10.

Espargaro w dalszym ciągu miał przewagę nad Luthim. W końcu postawa Szwajcara zaczęła irytować Andreę Iannone, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Włoch wyprzedził Thomasa, który nie poddał się bez walki. Ci dwaj kierowcy kilkukrotnie wymienili się na pozycjach, ostatecznie jednak to Iannone znalazł się na drugim miejscu. Po awansie Włoch narzucił bardzo szybkie tempo jazdy i błyskawicznie zaczął odrabiać stratę do Espargaro. Korzystał na tym Luthi, który holując się za Andreą, także zmniejszył dystans do lidera wyścigu. A to nie był koniec chętnych na walkę o zwycięstwo, bowiem do tej trójki dołączył również Bradley Smith! Do mety pozostały trzy okrążenia i stało się jasne, że w tej rywalizacji jeszcze nic nie jest przesądzone i każdy z tej czwórki miał szansę wygrać. Z walki o zwycięstwo wypadł natomiast Marc Marquez, który po kolejnym błędzie stracił dużo dystansu do zawodników z czołówki.

Thomas Luthi robił wszystko, by odzyskać straconą pozycję lidera wyścigu. Kiedy jednak próbował wyprzedzić Iannone, bardzo późno hamował, co spowodowało, że bardzo szeroko wszedł w zakręt. To kosztowało go stratę kilku długości motocykla do drugiego Iannone i w czołówce wytworzyły się dwie pary walczące o kolejne miejsca na podium – Espargaro & Iannone, oraz Luthi & Smith.

Rozpoczęło się ostatnie, decydujące okrążenie. Iannone zaatakował już na samym jego początku i objął prowadzenie w domowym wyścigu! Pol dwoił się i troił, próbując znaleźć sobie miejsce do kontrataku. Popełniał przy tym drobne błędy, ale nie odpuszczał ani na chwilę. Także Iannone nie mógł poszczycić się nieskazitelną jazdą i zawodnicy ci ciągle jechali jeden za drugim. Wszyscy czekali na atak Espargaro na ostatniej prostej, jednak Andrea Iannone wycisnął wszystko, co mógł ze swojego motocykla i to Włoch, ku ogromnej radości kibiców i członków własnego zespołu, został triumfatorem wyścigu klasy Moto2, wyprzedzając Pola Espargaro zaledwie o 0,090s! Trzecie miejsce zajął natomiast Thomas Luthi, któremu udało się odeprzeć ataki czwartego dziś Smitha.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Marc Marquez, który dzisiejszy wyścig ukończył na piątym miejscu. Hiszpan ma 163 punkty. Na drugim miejscu utrzymał się Pol Espargaro, który ma jednak tyle samo punktów, co trzeci Andrea Iannone129. Czwartą lokatę zajmuje Thomas Luthi, z dorobkiem 123 punktów.


Wyniki wyścigu klasy Moto2:

1. Andrea IANNONE    ITA Speed Master         SPEED UP  39'52.523 
2. Pol ESPARGARO     SPA Pons 40 HP Tuenti       KALEX   39'52.613 
3. Thomas LUTHI     SWI Interwetten-Paddock      SUTER   39'53.420 
4. Bradley SMITH     GBR Tech 3 Racing         TECH 3   39'53.548 
5. Marc MARQUEZ     SPA Team CatalunyaCaixa Repsol  SUTER   39'56.319 
6. Scott REDDING     GBR Marc VDS Racing Team     KALEX   39'56.434 
7. Takaaki NAKAGAMI   JPN Italtrans Racing Team     KALEX   39'56.948 
8. Dominique AEGERTER  SWI Technomag-CIP         SUTER   40'03.889 
9. Claudio CORTI     ITA Italtrans Racing Team     KALEX   40'05.340 
10. Johann ZARCO     FRA JIR Moto2           MOTOBI   40'05.554 
11. Mika KALLIO     FIN Marc VDS Racing Team     KALEX   40'05.652 
12. Randy KRUMMENACHER  SWI GP Team Switzerland      KALEX   40'05.885 
13. Nicolas TEROL    SPA Mapfre Aspar Team Moto2    SUTER   40'07.722 
14. Julian SIMON     SPA Blusens Avintia        SUTER   40'09.761 
15. Ricard CARDUS    SPA Arguiñano Racing Team     AJR    40'29.079 
16. Ratthapark WILAIROT THA Thai Honda PTT Gresini Moto2 SUTER   40'40.224 
17. Yuki TAKAHASHI    JPN NGM Mobile Forward Racing   FTR    40'44.489 
18. Simone CORSI     ITA Came IodaRacing Project    FTR    40'46.492 
19. Gino REA       GBR Federal Oil Gresini Moto2   SUTER   40'47.177 
20. Marco COLANDREA   SWI SAG Team           FTR    41'00.802 
21. Eric GRANADO     BRA JIR Moto2           MOTOBI   41'07.330 
22. Mike DI MEGLIO    FRA Cresto Guide MZ Racing    MZRE HONDA 40'16.704 
23. Anthony WEST     AUS QMMF Racing Team       SPEED UP  41'40.667 

Nie ukończyli:
Toni ELIAS        SPA Mapfre Aspar Team Moto2    SUTER   26'44.259 
Roberto ROLFO      ITA Technomag-CIP         SUTER   23'26.853 
Esteve RABAT       SPA Pons 40 HP Tuenti       KALEX   19'07.455 
Massimo ROCCOLI     ITA Desguaces La Torre      SAG BIMOTA 15'34.786 
Axel PONS        SPA Pons 40 HP Tuenti       KALEX   13'32.387 
Xavier SIMEON      BEL Tech 3 Racing         TECH 3   13'32.792 
Elena ROSELL       SPA QMMF Racing Team       MORIWAKI  12'03.197 
Alessandro ANDREOZZI   ITA S/Master Speed Up       SPEED UP  9'47.779 
Alex DE ANGELIS     RSM NGM Mobile Forward Racing   FTR     3'56.830 
Max NEUKIRCHNER     GER Kiefer Racing         KALEX    2'04.226 

AUTOR: Ania Pyzałka

Na portalu MotoSP.pl od 2005 roku. Szczególnie oddnana klasom Moto3 i Moto2. Uwielbia patrzeć, jak rodzą się nowe talenty świata MotoGP.

komentarze 2

 1. Nareszcie Iannone pojechał rozważnie. Nie zakatował opon na samym początku jak to ma w zwyczaju. Brawo, piękny wyścig.

 2. Bardzo się cieszę z wyniku Iannone. Tym razem utrzymał nerwy na wodzy i opony dały radę. To fajny, nieszablonowy zawodnik i myślę, że wiele osiągnie. Wyścig rewelacyjny, trzymał w napięciu do samego końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
124 zapytań w 0,375 sek