Home / Moto3 / Vinales zwycięzcą niesamowitego wyścigu – GP Wielkiej Brytanii

Vinales zwycięzcą niesamowitego wyścigu – GP Wielkiej Brytanii

Wyścig klasy Moto3 podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii był perfekcyjny pod każdym względem! Piękna, słoneczna pogoda i wspaniała walka w wyścigu to to, co zdecydowanie odpowiada fanom wyścigów motocyklowych. Zawodnicy najmniejszej klasy dostarczyli niesamowitych wrażeń na zakończenie wyścigowego weekendu na torze Sliverstone i bez wątpienia była to jedna z najlepszych rywalizacji w sezonie 2012.

Na pierwszym polu startowym stanął po raz trzeci z rzędu Maverick Vinales. Obok Hiszpana wyścig rozpoczynali Efren Vazquez, dla którego były to kolejne bardzo udane kwalifikacje, oraz Alexis Masbou, który po raz pierwszy w swojej karierze miał szanse zacząć rywalizację z pierwszego rzędu.

Po zagaśnięciu czerwonego światła, najlepiej wystartował Alexis Masbou! Jednak od samego początku wyścigu rywalizacja w klasie Moto3 była niezwykle zacięta, pełna roszad i nieustannych zmian na pozycjach, toteż Francuz szybko stracił to miejsce na rzecz Efrena Vazqueza. Masbou nie odpuszczał i robił wszystko, by powróć na czoło stawki. Dzisiaj jednak chętnych na prowadzenie wyścigu było bardzo wielu. Wystarczył jeden zakręt, by zawodnicy kompletnie zmienili kolejność, w jakiej jechali po torze.

W międzyczasie już na początku wyścigu rozbił się Alex Rins. Zawodnik bardzo mocno uszkodził swój motocykl, w dodatku po tym wypadku trzymał się za rękę i niwykluczone iż doznał kontuzji nadgarstka. Naturalnie, Hiszpan nie był już w stanie kontynuować wyścigu. Pecha miało również dwóch niemieckich zawodników – z pit lane startował Marcel Schrotter, którego Mahindra odmówiła posłuszeństwa na samym starcie wyścigu, problemy z motocyklem kolejny raz pozbawiły szansę na walkę Jonasa Folgera, który na motocyklu Ioda zdecydowanie nie jest w stanie pokazać się z takiej strony , z jakiej pamiętamy go we wcześniejszych sezonach, kiedy jeździł w klasie 125cc.

Tymczasem na czele działo się wiele. Bardzo szybko do przodu przedarli się Maverick Vinales i Luis Salom.  Ta dwójka wraz z Vazquezem i Masbou narzucała tempo w pierwszej fazie wyścigu. Jednak do tej czwórki wkrótce dojechała kolejna piątka zawodników: Sandro Cortese, Louis Rossi, Romano Fenati, Zulfahmi Khairudinn i Danny Kent.

Trudno było nadążyć za zmianami, jakie następowały w tej licznej grupie. Walka łokieć w łokieć trwała bezustannie, nikt nie odpuszczał i każdy chciał zrobić wszystko, by stanąć na podium. W pierwszej części wyścigu na pierwszym miejscu przez pewien czas jechali Masbou, Vinales, Salom, Rossi, Cortese, Vazquez…  Potrzeba było kilku ładnych okrążeń, by sytuacja trochę „uspokoiła się”.

Nie dało się ukryć, że pomimo tak wielu liderów, dwóch zawodników najdłużej było w stanie utrzymywać się na pierwszej pozycji. Byli to Maverick Vinales i Luis Salom. W dalszym ciągu na parę chwil ktoś potrafił wskoczyć na pierwszą lokatę, ale ta dwójka szybko sprowadzała go na dalsze miejsca. W środkowej części wyścigu na równi z nimi jechał Louis Rossi. Widać było, że Maverick Vinales próbował podjąć próby ucieczki, ale były one szybko udaremniane właśnie przez Rossiego. Francuz jednak w pewnym momencie popełnił błąd, który kosztował go stratę kilku pozycji. Na jego miejsce natychmiast wskoczył Cortese, znów w ścisłej czołówce znalazł się również Alexis Masbou.

Stawka zaczęła rozciągać się na siedem okrążeń do końca wyścigu. Powoli stawało się jasne, kto najlepiej rozdysponował siły i był w stanie wytrzymać tę szaleńczą walkę. W pierwszej grupie jechali Maverick Vinales, Luis Salom, Sandro Cortese i Alexis Masbou. Wydawało się, że ostateczna walka stoczona zostanie właśnie między tą czwórką zawodników, ale świetnie radzący sobie do tej pory Masbou także nie ustrzegł się błędów i spadł do drugiej grupy, gdzie jechali Vazquez, Kent, Fenati, Khairuddin i Sissis.

Wyścig wkraczał powoli w decydująca fazę. Na czele jechało trzech kierowców, który również w klasyfikacji generalnej klasy Moto3 zajmowali trzy czołowe pozycje – Vinales, Salom i Cortese. Maverick już od dłuższego czasu utrzymywał się na czele stawki, wciąż jednak nie był w stanie odjechać. Salom był w ciągłej gotowości, by zaatakować. W końcu Luis zdecydował się na manewr wyprzedzenia i objął prowadzenie! Nie cieszył się jednak zbyt długo jazdą na tej pozycji, bowiem chwilę później szeroko wjechał w zakręt, co natychmiast wykorzystał Sandro Cortese, który dzięki temu wskoczył na drugie miejsce. Tymczasem  momentalnie znów bardzo blisko za trójką prowadzącą znalazła się kolejna grupa zawodników, w której jechali Rossi, Masbou, Kent i Vazquez! Wydawało się, że na cztery okrążenia do mety cała zabawa rozpocznie się na nowo, jednak wtedy do akcji wkroczył Maverick Vinales.

Maverick zrobił to, na co czekał już od dłuższego czasu – znacznie podkręcił tempo i rozpoczął próbę ucieczki. Salom zajęty był walką z Cortese, chciał za wszelką cenę odzyskać utraconą lokatę, dzięki czemu Vinales mógł skupić się na powiększaniu przewagi. O tym, jak genialna była jego jazda może świadczyć fakt, że grupa goniąca, która była tuż za liderami okrążenie wcześniej, teraz z każdą chwilą traciła do prowadzącego zawodnika coraz więcej czasu, by na mecie stracić do Vinalesa ponad 8 sekund!

Salom nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa. Dogonił Mavericka i na przedostatnim okrążeniu ponownie zaatakował, obejmując prowadzenie! Na prostej rozpoczynającej ostatnie okrążenie rywalizacji Vinalesowi udało się kontratakować i powrócić na pozycję lidera, tymczasem Salom kolejny raz stoczył potyczkę z Cortese. Walka pomiędzy tymi zawodnikami o drugie miejsce działała na korzyść Vinalesa. Maverickowi ostatecznie udało się odjechać od konkurentów na tyle, by pewnie przejechać linię mety jako zwycięzca Grand Prix Wielkiej Brytanii. Zaciętą walkę drugą pozycję wygrał Luis Salom, a trzeci był Sandro Cortese.

Do samego końca trwała szaleńcza walka w grupie pościgowej. Niestety nie dla wszystkich zakończyła się ona pomyślnie, bowiem na jednym z ostatnich zakrętów przewrócił się Louis Rossi! Francuz znacząco uszkodził motocykl, który nie nadawał się do dalszej jazdy i w efekcie fatalnie ukończył tak dobrze zapowiadający się wyścig. Jego rywale w komplecie dojechali do mety – czwarta pozycję zajął Alexis Masbou, wyprzedzając Efrena Vazqueza, Dannego Kenta, Romano Fenatiego, Arthura Sissisa i Zulfahmiego Khairuddina. Na mecie zawodników zajmujących pozycje od czwartej do dziewiątej dzieliła zaledwie nieco ponad sekunda różnicy!

Kolejne zwycięstwo w sezonie 2012 pozwoliło Maverickowi Vinalesowi objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Hiszpan ma 105 punktów. Zaledwie dwa punkty traci do niego Sandro Cortese. Na trzecim miejscu w dalszym ciągu utrzymuje się Luis Salom, który do tej pory zgromadził 75 punktów.


Wyniki wyścigu klasy Moto3 podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii:

1. Maverick VIÑALES   SPA Blusens Avintia      FTR HONDA   38'55.210 
2. Luis SALOM      SPA RW Racing GP        KALEX KTM   38'56.143 
3. Sandro CORTESE    GER Red Bull KTM Ajo      KTM      38'56.233 
4. Alexis MASBOU    FRA Caretta Technology     HONDA     39'03.310 
5. Efren VAZQUEZ    SPA JHK Laglisse        FTR HONDA   39'03.624 
6. Danny KENT      GBR Red Bull KTM Ajo      KTM      39'03.847 
7. Romano FENATI    ITA Team Italia FMI      FTR HONDA   39'04.150 
8. Arthur SISSIS    AUS Red Bull KTM Ajo      KTM      39'04.256 
9. Zulfahmi KHAIRUDDIN MAL AirAsia-Sic-Ajo      KTM      39'04.418 
10. Miguel OLIVEIRA   POR Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA  39'10.823 
11. Jakub KORNFEIL   CZE Redox-Ongetta-Centro Seta FTR HONDA   39'15.607 
12. Hector FAUBEL    SPA Bankia Aspar Team     KALEX KTM   39'15.769 
13. Niccolò ANTONELLI  ITA San Carlo Gresini Moto3  FTR HONDA   39'16.579 
14. Niklas AJO     FIN TT Motion Events Racing  KTM      39'22.736 
15. Alberto MONCAYO   SPA Bankia Aspar Team KALEX  KTM      39'22.918 
16. Alessandro TONUCCI ITA Team Italia FMI      FTR HONDA   39'23.242 
17. Brad BINDER     RSA RW Racing GP        KALEX KTM   39'30.211 
18. Jasper IWEMA    NED Moto FGR          FGR HONDA   39'50.666 
19. Toni FINSTERBUSCH  GER Cresto Guide MZ Racing   HONDA     39'50.769 
20. Simone GROTZKYJ   ITA Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA  39'51.039 
21. Alan TECHER     FRA Technomag-CIP-TSR     TSR HONDA   39'51.440 
22. Ivan MORENO     SPA Andalucia JHK Laglisse   FTR HONDA   39'51.595 
23. Isaac VIÑALES    SPA Ongetta-Centro Seta    FTR HONDA   40'00.593 
24. Kenta FUJII     JPN Technomag-CIP-TSR     TSR HONDA   40'06.493 
25. Luigi MORCIANO   ITA Ioda Team Italia      IODA     40'13.365 
26. Marcel SCHROTTER  GER Mahindra Racing      MAHINDRA   39'17.152 
27. Giulian PEDONE   SWI Ambrogio Next Racing    SUTER HONDA  39'53.769 
28. John McPHEE     GBR Racing Steps Foundation  HONDA     39'55.750 
Nie ukończyli:
Louis ROSSI       FRA Racing Team Germany    FTR HONDA   36'45.131 
Fraser ROGERS      GBR Racing Steps Foundation  HONDA     32'56.188 
Danny WEBB       GBR Mahindra Racing      MAHINDRA   25'44.385 
Adrian MARTIN      SPA JHK Laglisse        FTR HONDA   18'50.876 
Jonas FOLGER      GER IodaRacing Project     IODA      9'42.748 
Alex RINS        SPA Estrella Galicia 0,0    SUTER HONDA  2'24.285 
Jack MILLER       AUS Caretta Technology     HONDA

AUTOR: Ania Pyzałka

Na portalu MotoSP.pl od 2005 roku. Szczególnie oddnana klasom Moto3 i Moto2. Uwielbia patrzeć, jak rodzą się nowe talenty świata MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
156 zapytań w 1,419 sek