Home / MotoGP / Alpinestars wyjaśnia rozpięty w wypadku kombinezon Quartararo

Alpinestars wyjaśnia rozpięty w wypadku kombinezon Quartararo

Firma Alpinestars przeanalizowała to co stało się z kombinezonem Fabio Quartararo w trakcie upadku Francuza w Aragonii. Przypomnijmy – mistrz świata upadł po kontakcie z Markiem Marquezem już na pierwszym okrążeniu. Quartararo został dodatkowo uderzony swoim motocyklem, po czym rozerwał się zamek na klatce piersiowej.

Nie jest to pierwszy problem Quartararo z produktem tej firmy, bowiem w GP Katalonii 2021 w trakcie jazdy zamek rozpiął się w tym samym miejscu, a Francuz ledwie dojechał do mety.

Alpinestars uważa, że sytuacja jest wynikiem ciągu zdarzeń, począwszy od odpalenia poduszki powietrznej w kombinezonie, przez tarcie o asfalt, po dodatkowe uderzenie Yamahy w tym samym momencie. Firma zobowiązała się jednocześnie do zadbania by takie coś więcej się nie przytrafiło.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Po kolizji z tyłem innego motocykla na wyjściu z trzeciego zakrętu, Fabio upadł do przodu, w kierunku przodu swojego motocykla, sprawiając że poduszka powietrzna rozwinęła się moment przed pierwszym uderzeniem o ziemię”.

„Upadek na przednie koło motocykla skomplikował się przez fakt, że po tym, jak Fabio wszedł w kontakt z ziemią i ślizgał się na plecach (z nienaruszonym w tym momencie zamkiem), został uderzony po raz kolejny: w klatkę piersiową przednim kołem motocykla.”

„Po naszej analizie doszliśmy do wniosku, że z w pełni rozwiniętą poduszką powietrzną i ze skórzanym kombinezonem znacznie napiętym z powodu tarcia jego tyłu o asfalt, w chwili gdy przednie koło motocykla miało kontakt z klatką piersiowa Fabio, kombinezon naciągnął się na skórze, a zamek napiął się ponad jakikolwiek poziom zarejestrowany wcześniej w tysiącach wypadków, które do tej pory odnotowaliśmy.”

„Wszystkie inne elementy kombinezonu są nienaruszone, w tym wszystkie szwy i mocowanie zamka błyskawicznego, ale same ząbki zamka poddały się z powodu niespodziewanego poziomu naciągu.”

„Alipnestars chce tę sytuację całkowicie wyjaśnić – mimo że wygląda ona na spowodowaną wyjątkowymi okolicznościami – tak by nie dopuścić by to się powtórzyło.”

Źródło: The Race

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarzy 5

  1. Nikomu się nie rozpina, El Diablo dwa razy w niedługim odstępie czasu. Ja się czuję przekonany aby nie kupowąc już kombi od nich ;)

  2. alpine zapewne juz zamawia zamki lepszej specyfikacji.
    Swoja droga to fenomen, ze skóra króluje na torze przez tyle lat.

  3. Zrezygnują ze skóry to kangury odetchną

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
167 zapytań w 1,378 sek