Home / MotoGP / Wspólny weekend wyścigowy MotoGP z F1?

Wspólny weekend wyścigowy MotoGP z F1?

W hiszpańskich mediach pojawiły się ciekawe doniesienia. Dyrektor zarządzający Formuły 1, Stefano Domenicali, oraz jego odpowiednik w Dorna Sports, Carmelo Ezpeleta, rozważają zorganizowanie wspólnego weekendu obu tych topowych serii wyścigowych. Idea, aby obie dyscypliny motorsportu ścigały się w ten sam weekenduna tym samym torze, jest tematem rozmów od pewnego czasu.

W 2022 roku właściciel toru Circuit of the Americas, gospodarz GP USA w F1 oraz GP Ameryk w MotoGP, zastanawiał się, czy dałoby radę zorganizować obie kategorie w trakcie jednego weekendu wyścigowego. W zeszłym roku Domenicali machał szachownicą na inauguracji sezonu MotoGP w Portimao, szef F1 rozmawiał też z Ezpeletą na temat możliwości spotkania dwóch i czterech kółek na tym samym torze.

Kliknij, aby pominąć reklamy

„Ze Stefano Domenicalim (CEO Formuły 1), z którym mam niezwykłe relacje od wielu lat, rozważamy to od dawna. To nie jest łatwe, ale nie możemy tego wykluczyć. Jeśli okaże się, że to jest możliwe, zrobimy to.” – powiedział Carmelo Ezpeleta w wywiadzie.

Byłaby to ogromna promocja obu tych serii wśród fanów, którzy ograniczają się wyłącznie do Formuły 1 lub do MotoGP. Jednak istnieją pewne wyzwania, z jakimi to połączenie musiałoby się zmierzyć. Jedno z takich wyzwań to sponsorzy w obu tych seriach.

Źródło: Marca, gpfans.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarzy 8

 1. jako wydarzenie wydaje się być fajnym pomysłem :) sponsorów myślę, że też dałoby się pogodzić za „drobną opłatą” moim zdaniem dużym problemem będzie kwestia logistyczna i techniczna , już kiedyś słyszałem, że team-y F1 narzekają na brak miejsca w niektórych padokach (szczególnie tych starszych europejskich) ale kto wie ???? jeszcze niedawno wyścig w nocy też wydawał się być jedynie marzeniem :):):) w niektórych krajach zatoki perskiej czy USA dream comes true :):):)

 2. Pytanie czy to się opłaca włodarzom toru ? Tak organizują dwa weekendy dwa razy biorą kasę za bilety

  • Zapewniam Cię, że bilety na takie wydarzenie będą odpowiednio droższe. Ale szczerze mówiąc, mimo, że na codzień F1 mnie w ogóle nie i teresuje. To chętnie bym dopłacił za taki podwójny weekend na żywo.

 3. Wydaje mi się że dla hotelarzy dla miast wkoło toru restauracji itd lepiej mieć dwa weekendy.

 4. Dla kibiców przybywających na takie wydarzenie najbardziej chyba istotna jest cena za wejściówkę, jeśli okaże się ona sumą dwóch wydarzeń to coś mi się zdaje, że na trybunach dużo ludzi nie zasiądzie.
  Wszystko jednak w rękach jak to się określili panów „z wieloletnimi niezwykłymi relacjami”. Oby tylko nie zapomniano o najważniejszym „czynniku” czyli o kibicach.

 5. A to nie jest tak że nitka toru dla Motocykli jest inna niż dla F1 ??
  Nie wiem ile trwa ułożenie nitki ale jakoś ciężko to sobie wyobrazić, że po treningach moto , zmienią układ toru dla kwalifikacji F1 a potem znowu dla kwalifikacji Moto GP. Chyba że im sesje poskracają bo tak to trochę mało czasu jest aby rozegrać wszystko co jest do rozegrania w sobotę .

  • Są 2-3 tory w zależności od kalendarza danego sezonu, które mają dokładnie taką samą nitke dla motogp i F1. To nie bylo by problemem. Nawet jeżeli udalo by sie dobudowac lub tymczasowo dostawic garaże to weźmy pod uwage ze mamy Moto3 + Moto2 + Motogp (nie wspomnę juz o Red Bull czy innych seriach w ten sam weekend). Mamy treningi kwalifikacje i sprint race. F1 to rowniez treningi, kwalifikacje i wyscig. I to jezeli nie mamy akurat sprint weekend. Interesuje sie mocno obydwiema seriami wyscigowymi i tez chciałbym zobaczyc je razem, ale logistycznie jest to w aktualnej formie nie mozliwe. Do tego ceny biletów : najtańszy bilet na F1 to trzykrotnosc biletu na motogp…. Jedyna możliwość to zrobienie takiego weekendowego show dla zwrócenia uwagi jednej serii na druga. Oczywiście punktacja do mistrzostw pozostala by kwestią dyskusyjna.

  • Przy obecnej ekspansji F1, to wspólny weekend na CoTA byłby najbardziej prawdopodobny. Poza tym ścigają się również na Silverstone ( tam byłaby szansa, aby mieć garaże w innym miejscu). Oprócz tego mamy Katalonię, która jest 50/50 z szansami na pozostanie po 2025 w kalendarzu F1 i taki event mógłby pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
158 zapytań w 3,271 sek