Home / Rozmaitości / Jaki olej silnikowy wybrać do samochodu?

Jaki olej silnikowy wybrać do samochodu?

Lubisz swój samochód, więc starasz się o niego dbać. Z tego powodu regularnie oddajesz auto do serwisu, inwestujesz w wysokiej klasy części i tankujesz dobrej jakości paliwo. Jednak to może nie wystarczyć. Musisz pamiętać także o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego. Jego brak może wywołać wiele szkód. Zastanawiasz się, jaki olej silnikowy wybrać do swojego samochodu? Sprawdź!

Na rynku znajduje się bardzo wiele olejów silnikowych w różnej cenie. Nic dziwnego, że wiele osób ma trudności z wybraniem najlepszego produktu do swojego samochodu. Nie sięgaj po przypadkowy olej. Zamiast tego dokładnie przeanalizuj dostępną ofertę i zdecyduj, która substancja smarna najlepiej zadba o silnik Twojej maszyny.

Funkcja oleju silnikowego w samochodzie

Olej silnikowy jest bardzo ważny. Wlany do silnika, doskonale przylega do wszystkich części i zapobiega tarciu podczas pracy samochodu. Dodatkowo zmniejsza temperaturę elementów i przeciwdziała ich przegrzaniu, a także uszczelnia wolne przestrzenie. Nikt nie wyobraża sobie pracującego silnika bez oleju. Jego brak może mieć poważne konsekwencje, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby poziom substancji smarnej był zawsze prawidłowy.

Każdy samochód jest inny, a w związku z tym, każdy z nich potrzebuje innego oleju silnikowego. Dlatego, zanim wlejesz „cokolwiek”, najpierw poznaj różnice między dostępnymi rodzajami produktów.

Jakie są dostępne rodzaje olejów silnikowych?

Wybór oleju silnikowego nie może być przypadkowy. W tym celu zostały stworzone specjalne oznaczenia, które pomagają w doborze idealnego produktu do silnika.

Oleje zostały podzielone według kilku systemów klasyfikacji. Jednym z nich jest podział ze względu na skład. W tym ujęciu wyróżnia się substancje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Jak tłumaczy przedstawiciel sklepu Metler: Oleje syntetyczne zostały stworzone przez syntezę chemiczną surowców. Dzięki temu są bardzo odporne na wysokie temperatury i naciski. Są droższe, jednak są także najlepsze jakościowo. Substancje mineralne pochodzą z ropy naftowej i są najtańsze na rynku. Najczęściej stosuje się je do aut dostawczych i ciężarowych.

Jeśli zależy Ci na jakości, ale nie możesz pozwolić sobie na wydatek kilkudziesięciu złotych, to postaw na oleje półsyntetyczne, które łączą w sobie parametry dwóch pozostałych rodzajów substancji smarnych.

Oleje silnikowe w klasyfikacji SAE

Jedną z najbardziej istotnych cech oleju jest jego lepkość. Dlatego specjaliści stworzyli specjalną klasyfikację, która uwzględnia tylko tę cechę. W tym podziale wzięto pod uwagę przystosowanie oleju do pracy w niskich oraz wysokich temperaturach i stworzono zapis np. 5W40, co oznacza poprawną pracę silnika przy minimum -30°C, a maksimum 40°C.

W tej klasyfikacji używa się sześciu oznaczeń na to, w jakiej najniższej temperaturze silnik będzie mógł pracować, czyli:

  • 0W w -35°C,

  • 5W w -30°C,

  • 10W w -25°C,

  • 15W w -20°C,

  • 20W w -15°C,

  • 25W w -10°C.

Dla wysokich temperatur jest osiem oznaczeń: 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50 i 60.

Olej 5w30 benzyna – uniwersalny produkt do każdego silnika

Olej silnikowy 5W30 został stworzony do pracy przy minimum -30°C a maksimum 30°C. To sprawia, że to idealny olej silnikowy na jesień lub wiosnę, gdy temperatury nie przybierają skrajnych wartości. Olej 5w40 benzyna jest dodatkowo oznaczony literą A lub S. Jeśli potrzebujesz oleju silnikowego 5W30 do samochodu napędzanego dieslem, sięgnij po oleje z literą B lub C. Oznaczenie literowe zależy od klasyfikacji, którą przyjął dany producent.

Olej 5W40 – popularny wybór wielu klientów

Twój mechanik polecił się olej 5W40? To doskonały produkt na lato! Gruba warstwa filmu olejowego doskonale chroni podzespoły i elementy silnika. Co więcej, może pracować przy nawet 40°C. Sięgnij po olej 5W40, gdy np. wybierasz się w podróż do ciepłych krajów.

Olej silnikowy 10W40 – sprawdzony produkt przez wiele osób

Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów jest olej silnikowy 10W40. Ułatwia pracę silnika przy minimum -25°C i maksimum 40°C. Jest bardzo często wykorzystywany w polskich samochodach. Zapewni wysoką ochronę Twojego silnika, dlatego warto po niego sięgnąć.

Wybierz odpowiedni olej silnikowy, a unikniesz usterek silnika i zapewnisz mu długą żywotność!

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
113 zapytań w 0,377 sek