Home / WSS / Pierwsza wygrana Lowesa i Bogdanki w MŚ

Pierwsza wygrana Lowesa i Bogdanki w MŚ

Brytyjczyk Sam Lowes, reprezentujący barwy lubelskiej ekipy motocyklowej Bogdanka PTR Honda, przed własnymi kibicami odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w MŚ, triumfując w piątej rundzie serii na torze Donington Park. To także pierwsze zwycięstwo Bogdanki w MŚ.

Przez cały weekend Lowes prezentował na torze Donington Park zdecydowanie najlepsze tempo, jednak musiał także zmagać się z przeciwnościami losu. W piątek Brytyjczyk zaliczył nieprzespaną noc i trafił do szpitala z powodu silnego zatrucia pokarmowego oraz odwodnienia, natomiast w sobotę przewrócił się podczas kwalifikacji, nabawiając groźnej kontuzji małego palca lewej dłoni. Lekarze zastanawiali się nawet nad amputacją, jednak ostatecznie Lowes pojawił się w niedzielę na starcie i sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w MŚ w dominującym stylu.

21-latek wysunął się na prowadzenie na ośmiu z dwudziestu dwóch okrążeń i choć przez cały wyścig jak cień jechał za nim lider tabeli, Kenan Sofuoglu, podopieczny Bogdanki kontrolował sytuację i dowiózł do mety zwycięstwo, ani razu nie pozwalając Turkowi na atak. Dzięki swojemu pierwszemu zwycięstwo, drugi w klasyfikacji generalnej, Lowes ma już tylko pięć punktów straty do lidera.

Zespołowy kolega Sama, Mathew Scholtz, w niedzielę nie dojechał do mety. Debiutujący w tym roku w MŚ, zawodnik z RPA jechał na jedenastej pozycji, w grupie walczącej o szóste miejsce, kiedy upadł na dziewiątym okrążeniu. Brytyjczyk Kieran Clarke, w barwach Bogdanki zastępujący kontuzjowanego Pawła Szkopka, finiszował na siedemnastej pozycji.

Szósta runda MŚ World Supersport odbędzie się na torze Misano w San Marino w drugi weekend czerwca. Więcej o zespole Bogdanka PTR Honda pod adresem www.bogdankaracing.com i na portalach społecznościowych Facebook: profile Bogdanka PTR Honda i Bogdanka Racing oraz Twitter (BogdankaPTR).

Sam Lowes: „To był dla mnie trudny weekend, choć moja Bogdanka PTR Honda pracowała wyśmienicie. Wczoraj złamałem palec i choć teraz bardzo mnie boli, podczas samego wyścigu nie było to problemem. Po wysunięciu się na prowadzenie skupiałem się na utrzymaniu równego tempa. Na dwa okrążenia przed metą nieco odskoczyłem, aby powiększyć przewagę i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Bardzo się cieszę z pierwszego zwycięstwa w MŚ, szczególnie przed brytyjskimi kibicami, którym dziękuję za doping. Przed nami teraz dłuższa przerwa, podczas której chcę wyleczyć kontuzję palca i ostro trenować, aby w Misano być gotowym na rock and roll.”

Mathew Scholtz: „Po starcie wyprzedziłem kilku zawodników i po sześciu okrążeniach jechałem na jedenastej pozycji, w grupie walczącej o szóste miejsce. Niestety, trzy kółka później przewróciłem się w dwunastym zakręcie. Nic mi nie jest, ale jestem bardzo zawiedziony, ponieważ miałem tempo, aby wywalczyć dziś punkty i solidny wynik. Będę chciał wynagrodzić to zespołowi w Misano po przerwie.”

Kieran Clarke: „Dobrze wystartowałem i dokonałem postępów, jadąc w grupie walczącej o piętnastą pozycję. Walcząc, musiałem jechać trochę zbyt agresywnie i popełniłem z tego powodu kilka błędów, tracąc jednocześnie pozycje. Na szczęście na finiszu ponownie wyprzedziłem kilku rywali. To był fantastyczny weekend, za który chciałbym podziękować Bogdance.”

Igor Piasecki, Dyrektor Bogdanka Racing: „To był dramatyczny weekend. Sam był szybki, ale dwukrotnie lądował w ten weekend w szpitalu: w piątek z powodu poważnego zatrucia pokarmowego i odwodnienia, a wczoraj ze złamanym palcem, który lekarze chcieli nawet amputować. Wyścig potoczył się jednak zgodnie z planem, Sam kontrolował sytuację i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo, przybliżając się jednocześnie do prowadzenia w tabeli. To dopiero nasz drugi sezon w MŚ, ale już udało nam się sięgnąć po wygraną. Gdyby ktoś trzy lata temu, kiedy ścigaliśmy się jeszcze w mistrzostwach Polski w Poznaniu, powiedział mi, że wkrótce będziemy wygrywali w World Supersport i walczyli o mistrzostwo świata, z pewnością jedynie uśmiechnąłbym się życzliwie, ale postępy, jakich dokonujemy pod skrzydłami Bogdanki są imponujące. Mathew znów pokazał, że jest szybki, ale brakuje mu jeszcze trochę doświadczenia, podczas gdy Kieran przejechał kolejny, solidny wyścig. Przed nami jednak miesięczna przerwa i mamy nadzieję, że podczas następnej rundy Paweł Szkopek wróci już na tor.”

Wyniki wyścigu:

1. Sam Lowes (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR 33’43.603
2. Kenan Sofuoglu (Kawasaki DeltaFin Lorenzini) Kawasaki ZX-6R 33’44.281
3. Jules Cluzel (PTR Honda) Honda CBR600RR 33’47.590
4. Broc Parkes (Ten Kate Racing Products) Honda CBR600RR 33’51.691
5. Glen Richards (Smiths Gloucester) Triumph Daytona 675 33’55.389
6. Sheridan Morais (Kawasaki DeltaFin Lorenzini) Kawasaki ZX-6R 34’04.452
7. Ronan Quarmby (PTR Honda) Honda CBR600RR 34’07.398
8. Valentine Debise (SMS Racing) Honda CBR600RR 34’07.697
9. Billy McConnell (Smiths Gloucester) Triumph Daytona 675 34’10.266
10. Fabien Foret (Kawasaki Intermoto Step) Kawasaki ZX-6R 34’10.409

17. Kieran Clarke (Bogdanka Honda PTR) Honda CBR600RR 34’30.736

Nie ukończył:
Mathew Scholtz (Bogdanka PTR Honda) Honda CBR600RR 16’29.080

Klasyfikacja generalna:

1. Kenan Sofuoglu 81

2. Sam Lowes 76

3. Jules Cluzel 64

4. Fabien Foret 55

5. Broc Parkes 42

6. Alex Baldolini 38

7. Ronan Quarmby 34

8. Sheridan Morais 27

9. Vladimir Leonov 26

10 Lorenzo Lanzi 25

Mathew Scholtz 2

Kieran Clarke 2

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
161 zapytań w 0,470 sek