Home / Moto2 / Moto3 / GP Włoch: Acosta wreszcie zwycięski w Moto2! Canet i Vietti nie dojechali do mety!

GP Włoch: Acosta wreszcie zwycięski w Moto2! Canet i Vietti nie dojechali do mety!

Pedro Acosta wreszcie zwycięski! Hiszpan po wielu niepowodzeniach wytrzymał presję i zdołał sięgnąć po pierwszą wygraną w sezonie! Podium dopełnili Joe Roberts i Ai Ogura. Japończyk, dzięki awarii motocykla Celestino Viettiego, zrównał się z nim dorobkiem punktowym. Podopieczny Valentino Rossiego nadal pozostaje jednak liderem tabeli, gdyż ma więcej zwycięstw. Do mety nie dojechał również Aron Canet, który po raz kolejny zmarnował szansę na zniwelowanie przewagi do rywali.

Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia jeden okrążeń. Z pole position startował Aron Canet. Hiszpana w pierwszym zakręcie wyprzedził jego rodak Pedro Acosta. Kilka zakrętów później drugie miejsce Canetowi odebrał Sam Lowes. Za kierowcą ekipy Sito Ponsa czaił się Tony Arbolino. Piąte miejsce zajmował Joe Roberts przed Ai Ogurą i jadącym z „dziką kartą” Mattią Pasinim. Czołową dziesiątkę dopełniali Jorge Navarro, Celestino Vietti i Jake Dixon. Daleko znajdowali się Somkiat Chantra i Augusto Fernandez. Taj był siedemnasty, natomiast Hiszpan dopiero dwudziesty drugi!

Acosta utrzymywał prowadzenie. Canet odzyskał drugie miejsce kosztem Lowesa. Hiszpan, który nadal czekał na pierwsze zwycięstwo w Moto2, naciskał mistrza świata klasy Moto3. Arbolino przypuścił skuteczny atak na Lowesa w pierwszym zakręcie trzeciego okrążenia. Walkę kierowców Marc VDS oglądali Roberts i Ogura.

Jeszcze na tym samym kółku Acosta zaliczył niestabilność na wyjściu z „dziewiątki”, w efekcie czego stracił prowadzenie na rzecz Caneta. Na prostej start-meta zdołał jednak skontrować starszego rodaka. Stratę pół sekundy zniwelowali do nich Arbolino i Lowes. Ogura awansował na piątą lokatę po udanym ataku na Robertsa. Bez błysku jechał Vietti, który nadal okupował dziewiątą pozycję.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na piątym okrążeniu Roberts skontrował Ogurę, jednak Japończyk nie pozostał mu dłużny. Acosta jechał bardzo szarpanym tempem, w związku z czym utworzył za sobą „pociąg” motocykli. Canet nadal jednak nie był w stanie go zaatakować – zyskiwał bowiem w zakrętach, natomiast tracił na prostych. Udało się to z kolei Lowesowi, który wyprzedził team-partnera Arbolino. „Na deskach” tymczasem wylądował Chantra. To już czwarty nie ukończony wyścig Taja w tym sezonie!

Po sześciu kółkach czołowa szóstka jechała blisko siebie. Na siódmą lokatę awansował Vietti, który wyprzedził Navarro i Pasiniego. Włoch jednak tracił blisko sekundę do szóstego Ogury. Wyżej wspomniany Pasini popełnił błąd, w efekcie czego spadł z siódmej na dziesiątą lokatę. Weterana serii Moto2 wyprzedzali jeszcze Navarro i Cameron Beaubier.

Na dziewiątym okrążeniu Ogura przypuścił skuteczny atak na Lowesa w „jedynce”. Pod presją Anglika trzymał także Roberts. Już ponad sekundę za Amerykaninem znajdował się Vietti, który nie miał tempa. Na czele mieliśmy status quo – Canet był blisko w zakrętach, jednak tracił na prostych.

Ogura jechał, jak natchniony. Japończyk na kolejnym kółku, ponownie w pierwszym zakręcie, rozprawił się z Arbolino. Świetnym tempem jechał Augusto Fernandez. Hiszpan uzyskał najlepsze okrążenie wyścigu. Awansował na czternaste miejsce, co zważywszy na początkowe problemy, można uznać za sukces.

Arbolino skontrował Ogurę na kolejnym okrążeniu. Na pół sekundy od nich odskoczyli Acosta z Canetem. Walkę zawodników z przodu wykorzystywał Vietti, który zbliżył się na pół sekundy. Co ciekawe, lider tabeli był ponad 0,3 sekundy szybszy od prowadzącego Acosty. Wywrotkę w piętnastym zakręcie zaliczył natomiast Marcos Ramirez.

Na trzynastym okrążeniu Ogura ponownie wyprzedził Arbolino. Acosta z Canetem odjechali jednak od rywali na ponad sekundę. Do roboty wziął się Vietti, który skutecznie zaatakował Lowesa. Włoch jechał tuż za piątym Robertsem. Wywrotkę w „piętnastce” zaliczył Lorenzo Dalla Porta.

W ostatnim zakręcie toru dziewiątego okrążenia z impetem z toru wyleciał Canet! W tym momencie Acosta jechał na czele z przewagą już ponad 1,7 sekundy. Co ważne, na jego korzyść działała walka o drugą lokatę pomiędzy Viettim, Robertsem, Ogurą i Arbolino. Lider tabeli mocno naciskał drugiego Amerykanina. Japończyk z kolei zostawił w pokonanym polu Włocha. Karę „long-lap” za przekraczanie limitów toru otrzymał Fermin Aldeuger.

Do końca pozostawało siedem kółek. Acosta miał już blisko 2,5 sekundy przewagi nad Acostą. Drugą lokatę zajmował Roberts, za którym jechali Vietti i Ogura. Tempo stracił Arbolino, którego naciskał team-partner Lowes. Ponad pięć sekund do szóstego Anglika tracił jego rodak Dixon. W czołowej dziesiątce mieścili się jeszcze Beaubier, Alonso Lopez oraz szalejący Augusto Fernandez.

Na trzy okrążenia przed metą Acosta utrzymywał 2,5-sekundową przewagę nad Robertsem. Amerykanina pod presją trzymali Vietti i Ogura. O piątą pozycję walczyli zawodnicy Marc VDS – Sam Lowes i Tony Arbolino. Między Włochem a Anglikiem doszło do kontaktu, w wyniku czego ten pierwszy wylądował „na deskach”. Tymczasem problemy z motocyklem dopadły Viettiego! To była wielka szansa dla Ogury, który miał szansę zrównać się punktami z Włochem.

Arbolino został uznany winnym incydentu z Lowesem i otrzymał karę „long-lap”. Acosta pewnie jechał na czele, mając już trzy sekundy przewagi nad Robertsem. Amerykanin również mógł czuć się spokojnie, gdyż Ogura tracił do niego ponad dwie sekundy.

Arbolino odbył karę „long-lap” i wyjechał tuż przed bardzo szybkim Fernandezem. Acosta rozpoczął ostatnie okrążenie wyścigu. Między zawodnikami na podium mieliśmy duże odstępy czasowe, w związku z czym większe emocje czekały nas w środku stawki.

Acosta po wielu wzlotach i upadkach wreszcie zwyciężył! Podium dopełnili Roberts i Ogura. Dzięki temu Japończyk ma 108 punktów, a więc tyle, co Vietti. Walkę o czwartą pozycję ostatecznie wygrał Arbolino, który wykorzystał tunel aerodynamiczny motocykla Fernandeza i wyprzedził Hiszpana „rzutem na taśmę”!

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
POS RIDER NAT TEAM BIKE TIME
1 Pedro Acosta SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) 39m 35.930s
2 Joe Roberts USA Italtrans Racing Team (Kalex) 39m 39.981s
3 Ai Ogura JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 39m 42.679s
4 Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) 39m 48.242s
5 Augusto Fernandez SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) 39m 48.257s
6 Jake Dixon GBR Inde GASGAS Aspar Team (Kalex) 39m 48.443s
7 Cameron Beaubier USA American Racing (Kalex) 39m 48.779s
8 Alonso Lopez SPA MB Conveyors Speed Up (Boscoscuro) 39m 49.244s
9 Marcel Schrotter GER Liqui Moly Intact GP (Kalex) 39m 50.633s
10 Albert Arenas SPA Inde GASGAS Aspar Team (Kalex) 39m 50.678s
11 Bo Bendsneyder NED Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 39m 51.071s
12 Jorge Navarro SPA Flexbox HP40 (Kalex) 39m 51.355s
13 Filip Salac CZE Gresini Racing Moto2 (Kalex) 39m 53.184s
14 Fermín Aldeguer SPA MB Conveyors Speed Up (Boscoscuro) 39m 53.999s
15 Mattia Pasini ITA Inde GASGAS Aspar Team (Kalex) 39m 54.680s
16 Barry Baltus BEL RW Racing GP (Kalex) 39m 59.899s
17 Jeremy Alcoba SPA Liqui Moly Intact GP (Kalex) 40m 3.578s
18 Niccolò Antonelli ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) 40m 5.216s
19 Alessandro Zaccone ITA Gresini Racing Moto2 (Kalex) 40m 6.151s
20 Manuel Gonzalez SPA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 40m 11.130s
21 Zonta Van Den Goorbergh NED RW Racing GP (Kalex) 40m 11.153s
22 Keminth Kubo THA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 40m 25.707s
23 Sean Dylan Kelly USA American Racing (Kalex) 40m 25.827s
Simone Corsi ITA MV Agusta Forward Racing (MV Agusta) DNF
Celestino Vietti ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) DNF
Sam Lowes GBR Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) DNF
Aron Canet SPA Flexbox HP40 (Kalex) DNF
Lorenzo Dalla Porta ITA Italtrans Racing Team (Kalex) DNF
Marcos Ramirez SPA MV Agusta Forward Racing (MV Agusta) DNF
Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNF

Źródło: www.crash.net

AUTOR: Mefisto

komentarzy 8

 1. Liczę na niego oby tak dalej walka o tytuł będzie trudna
  w tych czasach kategoria moto2 jest dla mnie najciekawsza :)

 2. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

 3. Dla niego ważne jest, aby zebrać doświadczenie i przygotować się do kolejnego sezonu. Jeszcze pewnie niejedną glebę zaliczy. Oby tylko uniknął kontuzji i załamania psychicznego. Ma papiery na świetnego drivera, ale co osiągnie? Czas pokaże. Robienie z niego nowego Marqueza na pewno jemu samemu nie pomaga. Niejeden talent się spalił i przepadł.

 4. Vietti, Chantra, Arbolino, Roberts, Ogura, Acosta… czyżby to miał być sezon Moto2 pełen samych nowych zwycięzców wyścigu?

  (A.Fernandez wygrał wcześniej 3 wyścigi w 2019r.)

 5. Świetny wyścig Robertsa! Udowodnił że nie przypadkiem ostatnio zwyciężył;)
  Ciekawe czy Lowes przetrzepał facjatę Arbolino tuż po wyścigu xD Nosiło go tam jak nie wiem chociaż to nie do końca młodego wina…Ciekawe czy Pasini zakończy teraz karierę?

  • No właśnie i ja też ciekaw jestem w jaki sposób po wyścigu wyglądało wyjaśnienie między nimi tej sytuacji – pogadali na spokojnie czy jednak powrzeszczeli na siebie ?

 6. Dobra robota Acosty, może teraz złapie nieco regularności w czołówce i w przyszłym roku będzie się liczył od samego początku sezonu.
  Nie wiem, kto w tym roku zdobędzie tytuł, ale ktokolwiek by to nie był, będzie mu bardzo trudno znaleźć miejsce w MotoGp w 2023.
  Chyba tylko Ogura ma jakieś szanse na starty w Idemitsu, za Nakagamiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
158 zapytań w 1,508 sek