Home / Moto2 / Moto3 / Pierwszy mistrz świata Moto2 zakończył karierę wyścigową

Pierwszy mistrz świata Moto2 zakończył karierę wyścigową

Toni Elias – 40-letni obecnie mistrz świata Moto2 z 2010 roku – zakończył swoją karierę motocyklową z natychmiastowym skutkiem. Weteran, który rywalizował w tym roku w MotoAmerica (był mistrzem w 2017 roku) – poinformował o tym po rundzie w Road America w miniony weekend. Elias w długiej karierze w grand prix wygrywał aż 17 razy, w tym jeden w MotoGP.

Hiszpan powiedział Roadracingworld.com: „Miło jest tak zakończyć. To był mój ostatni wyścig. Kiedy masz takie myśli, jest trudno, ale nadszedł ten moment. Jestem bardzo wdzięczny Johnowi [Ulrichowi, współzałożycielowi Team Hammer] i Chrisowi [Ulrichowi, wiceprezesowi Team Hammer ds. operacyjnych] oraz całemu zespołowi za wsparcie, ciężką pracę i cierpliwość. To było miłe. To były trzy rundy, ale cierpiałem. Nie czułem się komfortowo w żadnym momencie i nadszedł czas, by to przerwać”.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Ta decyzja została podjęta po najlepszym wyniku w 2023 roku – piątym miejscu – a Elias ją uzasadnił tak: „Chodzi o to, jak się czujesz, o twoje myśli, o sposób, w jaki naciskasz, hamujesz, otwierasz przepustnicę, jak agresywny jesteś. Ja już tam nie jestem. Do ostatniej chwili ciężko pracowałem, walczyłem, ale to wszystko było z tyłu mojej głowy. Kilka dni temu pomyślałem o tym i nie mogę dalej kontynuować startów. To jest ten czas. Czas, by dać szansę młodym zawodnikom i pozwolić im przejąć ster”.

Elias, obecnie mający 40 lat, kończy swoją karierę, w której na pełny etat pojawił się na arenie międzynarodowej w 2000 roku, startując w Motocyklowych Mistrzostwach Świata klasy 125ccm. Przeszedł do 250ccm, a potem MotoGP, ale w 2010 roku powrócił do Moto2 i zdobył mistrzostwo. W 2011 roku ukończył ostatni pełny sezon w MotoGP. W sumie wygrał 1 wyścig MotoGP, po 7 wyścigów klas 250ccm i Moto2, oraz 2 w 125ccm.

Po krótkim powrocie do Moto2 przeniósł się do World Superbike w 2013 roku, a w 2016 roku dołączył do MotoAmerica, gdzie od tamtej pory był jednym z głównych aktorów.

Źródło: motorcyclesports.net

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 2

  1. Nigdy nie zapomnę jak objechał w ostatnim zakręcie Rossiego w Estoril 2006.
    Piękne pojedynki kiedy elektronika nie miała jeszcze tak wiele do powiedzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
177 zapytań w 1,905 sek