Home / MotoGP / Finlandia buduje tor. Trafi do MotoGP?

Finlandia buduje tor. Trafi do MotoGP?

Kymi Ring

Liczący 18 rund wyścigowy kalendarz MotoGP wkrótce może poszerzyć się o 3 nowe tory. Do rywalizacji prócz Tajlandii i Chile dołączyła Finlandia z obiektem Kymi Ring.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Obiekt będzie się mieścił w regionie Kouvola, w odległości ok. 150km od stolicy Finlandii, Helsinek. Tor jest tworzony z myślą o powrocie tego kraju na arenę wyścigową.

W wywiadach i wypowiedziach na temat toru obok MotoGP pojawia się również temat Formuły 1, jednak porównanie budżetów potrzebnych na organizację obydwu serii wysunęło na prowadzenie właśnie MotoGP.

„Tor z pewnością zostanie będzie mógł gościć zawody Formuły 1, ale ona nigdy nie była w planach” – powiedział w wywiadzie dla portalu omnicorse.it Kari O. Sohlberg z rządowego organu do spraw motorsportu w Finlandii.

„Wyścig F1 nie jest osiągalny. Ze względu na wymaganą coroczną ilość pieniędzy nie będzie możliwości opłacenia praw. Taka kwota w Finlandii jest obecnie nie do znalezienia. Dlatego do naszego planu idealnie pasują MotoGP, Superbike i serie takie jak GP2, GP3 oraz DTM.” – dodaje.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Finlandia jest jednym z zaledwie dwóch państw, które doczekały się mistrzów świata Formuły 1 nie mając swojego toru w całej historii grand prix.

Skąd w krainie zimna zainteresowanie wyścigami motocyklowymi? Swoją cegiełkę z pewnością dołożył występujący w klasie Moto2 Mika Kallio oraz bazujący tam zespół wyścigowy Ajo.

Finlandia może zostać wpisana do kalendarza MotoGP najwcześniej w 2017, kiedy zostanie ukończona budowa toru.

AUTOR: Redakcja

komentarzy 8

  1. No i prawidłowo, Finowie. Jak się nie da F1 ściągnąć do własnego kraju to trzeba myśleć o innych seriach. Szkoda tylko że takiej mentalności w Polsce nie ma. To już Słowacy potrafili zbudować tor, na którym nie gościło F1, ale za to było WTCC.

    A w Polsce? Tylko F1, F1 i F1. Sram już tym F1, na byle Interii potrafią napisać że “przy MotoGP F1 wygląda jak film bez fabuły i akcji”.

    Mam nadzieję że w Polsce też zaczną na poważnie myśleć niekoniecznie o F1, a o seriach które także mają rangę MŚ/ME, a poziomem rywalizacji wyprzedzają “królową sportów motorowych”.

    Tylko pytanie – czy to oznacza że kalendarz MotoGP byłby zwiększony do 20 rund?

  2. a ja mam pytanie: jak to jest ze organizacja wyścigu MotoGP kosztuje mniej od organizacji wyścigu F1, skoro przepisy dotyczące bezpieczeństwa na torze są dużo bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o MotoGP?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
135 zapytań w 0,651 sek