Home / WSS / Szkopek po operacji, Pasek testuje na Imoli

Szkopek po operacji, Pasek testuje na Imoli

Paweł Szkopek wraca już do zdrowia po niedzielnej, pięciogodzinnej operacji złamanej w sobotę nogi. Jego motocykl w barwach Bogdanka PTR Honda testował w poniedziałek na włoskim torze Imola junior lubelskiej ekipy, Adrian Pasek.

Szkopek, ośmiokrotny mistrz Polski i jedyny Polak startujący w pełnym cyklu motocyklowych MŚ World Supersport, złamał kość piszczelową i strzałkową upadając przy dużej prędkości podczas sobotniego treningu wolnego przed wyścigiem drugiej rundy serii, na włoskim torze Imola.

Zawodnik zespołu Bogdanka PTR Honda natychmiast trafił do lokalnego szpitala. Doktor Guliemo Vincenzi, ordynator szpitala w Imoli, specjalnie dla Pawła otworzył w niedzielę blok operacyjny i przeprowadził pięciogodzinną operację. Polegała ona na wprowadzeniu przez kolano metalowego wzmocnienia przez całą długość złamanej kości. Po udanej operacji, Szkopek dochodzi do zdrowia i liczy, że będzie mógł szybko wrócić na tor. Trzecia runda MŚ odbędzie się za trzy tygodnie w holenderskim Assen.

Mimo nieobecności Polaka, zespół Bogdanka PTR Honda i tak zaliczył we Włoszech bardzo udany weekend. Brytyjczyk Sam Lowes sięgnął bowiem w sobotę po pierwsze pole startowe, a dzień później ukończył wyścig na drugiej pozycji, zaledwie pół sekundy za zwycięzcą, awansując jednocześnie na drugie miejsce w tabeli i zdobywając trzecie podium Bogdanki w MŚ World Supersport.

Na poniedziałek organizatorzy MŚ zaplanowali oficjalne, jednodniowe testy klas Superbike i Supersport. Pod nieobecność Szkopka, szansę przetestowania Hondy CBR600RR otrzymał 20-letni Adrian Pasek, aktualny drugi wicemistrz Polski klasy Superstock 600 i oficjalny Junior Bogdanki, przygotowujący się do debiutu w międzynarodowej serii European Junior Cup, towarzyszącej MŚ podczas ośmiu rund w Europie. Pierwsza runda EJC odbędzie się za trzy tygodnie w Assen.

Podczas swojego pierwszego kontaktu z torem Imola i Hondą CBR600RR w specyfikacji Supersport, Adrian Pasek przejechał w poniedziałek 45 okrążeń, kończąc testy z dwunastym czasem. Trzeci rezultat w stawce uzyskał drugi we wczorajszym wyścigu, Brytyjczyk Sam Lowes. Trzeci z zawodników Bogdanki, Mathew Scholtz, był dziewiąty. Więcej o zespole Bogdanka PTR Honda pod adresem www.bogdankaracing.com oraz na portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

Adrian Pasek: „Oczywiście jest mi bardzo przykro z powodu kontuzji Pawła, ale odwiedziłem go dzisiaj w szpitalu i mam nadzieję, że jak najszybciej wróci na tor. Moje przygotowania do sezonu przebiegają zgodnie z planem i dzisiejszy test był świetną okazją do dodatkowego treningu. Zarówno tor, jak i motocykl, były dla mnie nowe. Nigdy wcześniej nie jeździłem maszyną klasy Supersport wyposażoną w kontrolę trakcji, więc potrzebowałem trochę czasu, aby się z nią oswoić. Jazda z kontrolą trakcji robi bardzo dużą różnicę, ale równie duże wrażenie zrobiła na mnie dodatkowa moc motocykla. To było ciekawe doświadczenie i dziękuję Bogdance za taką możliwość. Teraz czekam już na mój pierwszy wyścig sezonu w European Junior Cup w Assen.”

Paweł Szkopek: „Dzień po operacji czuję się już lepiej, a lekarze zastanawiają się nawet, czy jutro nie wypisać mnie do domu. Przeszedłem dokładnie taką samą operację jak 9-krotny mistrz świata, Włoch Valentino Rossi, dwa lata temu. Liczę więc, że podobnie jak on wówczas, za kilkanaście dni będę w stanie znów wsiąść na motocykl. Wypadek miał miejsce w najszybszym zakręcie toru, przy sporej prędkości i tak naprawdę mam szczęście, że skończyło się tylko na złamaniu nogi. Dziękuję włoskim lekarzom, którzy świetnie się mną zaopiekowali oraz polskim kibicom, od których otrzymałem wiele słów otuchy.”

Igor Piasecki, Dyrektor Bogdanka Racing: „Paweł jest już po operacji i wraca do zdrowia. Prawdopodobne jeszcze w tym tygodniu wróci do Polski. W sobotę poprosiliśmy Adriana Paska, aby przyjechał do Imoli. Z jednej strony chcieliśmy dokładnie przetestować odbudowany po wypadku motocykl Pawła, a z drugiej dać szansę naszemu juniorowi, aby mógł przetestować maszynę klasy Supersport. Przede wszystkim liczymy na szybki powrót do zdrowia Pawła. Jeśli chodzi o jego powrót na tor, to jeszcze za wcześnie by cokolwiek powiedzieć. Wiemy, że Paweł to twardy zawodnik i będzie chciał wrócić na swoją Hondę tak szybko, jak to będzie możliwe.”

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
170 zapytań w 1,394 sek