Home / Slider / WSS, Buriram (Wyścig): Dramat na Buriram – czarne flagi, ekscytująca końcówka wyścigu i zwycięstwo Yamahy!

Upadki, czarne flagi, uszkodzenia silnika, ekstremalne manewry wyprzedzania… Niedzielny wyścig World Supersport w Tajlandii nie zapowiadał się na tak ekscytujący, jak jego druga połowa. Ekscytujący? Co za niedopowiedzenie!

Dystans wyścigu Supersportów na Chang International Circuit liczył siedemnaście okrążeń w 35-stopniowym upale. Wielu biorących w nim udział zawodników nie dojechało do mety. Szachownicę zobaczyło tylko czternastu jeźdźców, więc tak jak na Phillip Island jeden punkt nie został przydzielony.

W pierwszej kolejności trzeba wymienić Kyle’a Smitha. Jechał dziś jak natchniony, lecz niestety nie bezbłędnie. Podczas manewru wyprzedzania Christiana Gamarino Anglik doprowadził do upadku Włocha, za co został później ukarany przez sędziów karą w postaci oddania trzech pozycji. Niestety kierowca Hondy ferworze walki o zwycięstwo musiał zbagatelizować decyzję sędziów i został zdyskwalifikowany.

Świetny wyścig pojechał startujący z dziką kartą lokalny zawodnik Decha Kraisart, który jeszcze na ostatnim okrążeniu został wyprzedzony przez wspomnianego Smitha. Tajlandczyk zajął finalnie drugie miejsce. Wyścig wygrał fantastyczny dziś Federico Caricasulo na nowej R6 z fabrycznego zespołu Yamahy. Podium uzupełniła fińska rewelacja w postaci Nikkiego Tuuliego, również na Yamasze, choć na starszej rewizji modelu R6.

Przebieg wyścigu był bardzo burzliwy. Niesamowity Jules Cluzel na Hondzie przedwcześnie zakończył wyścig z powodu awarii silnika. Tak samo było w przypadku mocnego Patricka Jacobsena – jego MV Agusta F3 675 wyzionęła ducha wyrzucając z siebie wielką chmurę białego dymu. Podobny los spotkał Malezyjczyka Zulfhamiego Khairuddina na Kawasaki. Upadki zaliczyli Christian Gamarino, który po prostu wystraszył się wyprzedzającego go Kyle’a Smitha i odruchowo nacisnął dźwignię hamulca.

Niemłody, bo 36-letni Chamerlpol Polamai jechał po zwycięstwo wykorzystując doskonałą znajomość toru, lecz w ferworze walki upadł grzebiąc swoje szanse. Z powodu awarii i upadków wyścig ukończyło tylko czternastu zawodników. Zdyskwalifikowany został najbardziej włoski Brytyjczyk w stawce, czyli Gino Rea. Italo-Brytyjczyk nie zastosował się do kary przejazdu przez aleję serwisową za przewinienie w sesji Superpole.

Całe podium należało dziś do jednego producenta, do Yamahy.