Pierwsza kara za ostrzejsze przepisy o restarcie na motocyklu dla Piquerasa

Pierwszą karę nałożoną na podstawie zaostrzonych przepisów dotyczących restartów w MotoGP otrzymał zawodnik Moto2, Ángel Piqueras. Do incydentu doszło podczas Grand Prix Brazylii 2026.

Hiszpan z zespołu QJMOTOR MSI upadł na początku wyścigu. Po zdarzeniu próbował jednak ponownie uruchomić motocykl w miejscu, gdzie nie było to dozwolone, czyli przed pierwszą linią zabezpieczeń w zakręcie numer 12. Tym samym naruszył nowe regulacje, które wymagają, by każda unieruchomiona maszyna została najpierw przetransportowana za granicę bezpieczeństwa.

Kliknij, aby pominąć reklamę

Choć Piqueras ostatecznie nie wrócił do rywalizacji, sama próba wznowienia jazdy skutkowała karą. Zawodnik otrzymał podwójną karę długiego okrążenia, którą będzie musiał odbyć podczas wyścigu Moto2 na torze COTA w Stanach Zjednoczonych.

Wyjaśnienie przepisów przedstawione przez sędziów FIM MotoGP brzmi następująco: „Podczas wszystkich sesji na torze, w tym okrążeń zapoznawczych, rozgrzewkowych, treningów, wyścigów i sprintów, a także po przerwaniu sesji czerwoną flagą, każdy motocykl, który z jakiegokolwiek powodu nie pracuje (np. w wyniku wypadku lub problemu technicznego), musi zostać natychmiast zabrany przez porządkowych za barierę bezpieczeństwa (tzw. pierwszą linię ochrony).

Po wypadku lub problemie technicznym niepracujące motocykle znajdujące się na torze lub w strefie wyjazdowej muszą zostać niezwłocznie przeniesione za pierwszą linię ochrony, gdzie porządkowi mogą pomóc zawodnikowi poprzez podniesienie i/lub przytrzymanie maszyny podczas wykonywania napraw lub regulacji.

Kliknij, aby pominąć reklamę

Wszelkie naprawy i regulacje muszą być przeprowadzane za pierwszą linią ochrony, np. na drodze serwisowej, przez zawodnika działającego samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz, poza wsparciem udzielanym przez porządkowych.

Porządkowi mogą pomóc zawodnikowi w przepchnięciu motocykla, aby umożliwić jego ponowne uruchomienie na drodze serwisowej. Zabronione jest uruchamianie motocykla poprzez pchanie po stronie toru przed pierwszą linią ochrony. Po tej stronie toru nie mogą przebywać osoby inne niż porządkowi lub zawodnicy.”

Źródło: crash.net

Kliknij, aby pominąć reklamę

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Back to top button