Home / MotoGP / Wybrano najlepsze Grand Prix sezonu 2011

Wybrano najlepsze Grand Prix sezonu 2011

Jak co roku, tak i tym razem IRTA przyznała nagrodę dla najlepiej zorganizowanej rundy Grand Prix w minionym już cyklu zmagań. W przeciwieństwie jednak do poprzednich sezonów, tym razem nagroda nie powędrowała do włodarzy jednych z hiszpańskich zmagań.

Nagroda o wdzięcznej nazwie „Best Grand Prix” przyznawana jest nieprzerwanie od czasu 1984 roku. Od tego momentu najbardziej utytułowanym krajem jeśli chodzi o owe trofeum jest, czemu nie trudno się dziwić, Hiszpania, która zgarnęła niemalże jedną trzecią nagród. Trasy znajdujące się na Półwyspie Iberyjskim dzieliły się nimi praktycznie po równo, a najbardziej „utytułowanym” obiektem jest włoski tor Mugello!

W tym roku trofeum przyznawano po raz dwudziesty ósmy i powędrowało ono do rundy zorganizowanej pod nazwą Gran Premio d’Italia TIM! Sam tylko wyścig, który odbył się 3 lipca, obejrzało na toskańskiej trasie 85 tysięcy widzów. Fani, którzy przybyli wówczas na tor we Włoszech, na którym to wyścigi organizowane są od 1976 roku, mogli podziwiać zwycięstwo Jorge Lorenzo, który na mecie nieznacznie wyprzedził faworyta miejscowej publiczności Andreę Dovizioso oraz późniejszego Mistrza Świata – Casey’a Stonera.

Chociaż w weekend na Mugello warunki dyktowała pogoda i niespodziewane opady deszczu, mimo wszystko zawodnicy cieszyli się bardzo dobrą przyczepnością dzięki wymienionemu na niedługo przed zmaganiami asfaltem. Dzięki temu w każdej z trzech kategorii zobaczyliśmy kawał dobrego ścigania i walkę o zwycięstwo praktycznie do samej mety. Dodatkowo wszyscy zawodnicy, zespoły i wirażowi nie mieli na paddocku żadnych problemów, a wszystko to dzięki systematycznej pracy włodarzy obiektu nad poprawą jego standardów.

Niezwykle zadowolony z przyznania jego trasie tej nagrody był jej właściciel – Paolo Poli. „Myślę, że to wyróżnienie pokazuje włoską doskonałość światu. Jest to też dowód, że Włochy są w stanie odpowiedzieć na globalne wyzwania. Runda Grand Prix nadal będzie dla nas najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu przez kolejne lata. Nadal będziemy też współpracowali z Dorną i IRTA, których profesjonalizm pozwolił sprawić, że wyścigi motocyklowe są bardziej popularne na świecie niż kiedykolwiek przedtem.”

Na temat owego wyróżnienia wypowiedział się też Prezydent IRTA – Herve Poncharal. „Najlepsza runda Grand Prix wybierana jest przez zespoły, które rozmawiają ze swoimi zawodnikami, mechanikami i rzecznikami prasowymi. To więc nie tylko sam tor, ale też to, jak wszyscy czują się podczas danego Grand Prix i czy czują się tu „jak w domu”. Osobiście bardzo się cieszę, że po raz piąty w historii nagroda powędrowała właśnie do toru Mugello.”

W ubiegłym roku Dorna Sports i włodarze toskańskiej trasy podpisali umowę, na mocy której Grand Prix Włoch będzie się odbywało na Mugello przez kolejnych pięć lat, a więc przynajmniej do 2016 roku. W kolejnym cyklu zmagań tor ten gościć będzie zawodników MotoGP podczas dziewiątej rundy sezonu, która odbędzie się 15 lipca.

 

Nagrody poprzednio przyznane przez IRTĘ:

1984: Silverstone / Wielka Brytania
1985: Hockenheim / Niemcy
1986: Nurburgring / Niemcy
1987: Assen / Holandia
1988: Suzuka / Japonia
1989: Donington Park / Wielka Brytania
1990: Jerez / Hiszpania
1991: Donington Park / Wielka Brytania
1992: Catalunya / Hiszpania
1993: Eastern Creek / Australia
1994: Eastern Creek / Australia
1995: Mugello / Włochy
1996: Mugello / Włochy
1997: Mugello / Włochy
1998: Phillip Island / Australia
1999: Brno / Czechy
2000: Mugello / Włochy
2001: Catalunya / Hiszpania
2002: Valencia / Hiszpania
2003: Valencia / Hiszpania
2004: Brno / Czechy
2005: Valencia / Hiszpania
2006: Catalunya / Hiszpania
2007: Brno / Czechy
2008: Losail / Katar
2009: Jerez / Hiszpania
2010: MotorLand Aragon / Hiszpana
2011: Mugello / Włochy

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
152 zapytań w 2,446 sek