Home / MotoGP / Wyścig MotoGP w Jerez jako trzytysięczne grand prix w historii

Wyścig MotoGP w Jerez jako trzytysięczne grand prix w historii

Zbliżające się wyścigi w Jerez de La Frontera są pierwszą rundą Mistrzostw Świata w tym sezonie, która odbędzie się w Europie – ale co ważniejsze odbędzie się także trzytysięczne Grand Prix licząc wszystkie klasy wyścigowe w blisko 67-letniej historii.

Pierwsza impreza z serii Grand Prix odbyła się dokładnie 13 czerwca 1949 roku i był to wyścig motocykli o pojemności 350 ccm na Wyspie Man – wygrał brytyjski zawodnik Freddie Frith na motocyklu Velocette. Od tej pory odnotowano 280 wyścigów motocykli 350ccm, 172 – 50ccm, 47 – 80ccm, 722 – 125ccm, 716 – 250ccm, 580 – 500ccm, 92 – Moto3, 126 – Moto2, 264 – MotoGP.

Po zsumowaniu liczby wszystkich wyścigów otrzymamy jednak inną ich liczbę – a to wszystko dlatego, że w pierwszych latach Motocyklowych Mistrzostw Świata niektóre wyścigi z różnych względów nie otrzymały statusu mistrzowskiego i nie zaliczają się do zestawienia, mimo że się odbyły jako część weekendu wyścigowego. Oficjalnie więc, wyścig numer #3000 w mistrzostwach świata będzie wyścigiem królewskiej klasy w niedzielę.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Tysięczny wyścig Grand Prix odbył się w Niemczech na torze Hockenheim w 1975 roku – wyścig motocykli o pojemności 50ccm wygrał Angel Nieto. Kolejny milenijny wyścig wygrał Michael Doohan w 1997 roku o GP Japonii na torze Suzuka na 500’tce. Teraz czas na hiszpański tor Jerez de La Frontera a przed szansą by zapisać się w tej tabeli historycznej są zawodnicy kategorii Moto3.

Najwięcej mistrzowskich wyścigów odbyło się na hiszpańskich torach – 373. Niepokonanym jak do tej pory zwycięskim liderem tego cyklu imprez jest Giacomo Agostini ze 122 wygranymi wyścigami. Najbliżej tego wyniku jest niezmiennie od kilku lat aktualny lider klasyfikacji generalnej mistrzostw – Valentino Rossi ze 114 zwycięstwami.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: motogp.com

AUTOR: Kuba Owsianowski

Komentarze: 1

  1. Doohan wygrał owe GP Japonii w 1997r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
156 zapytań w 1,231 sek