Home / Moto2 / Moto3 / GP Francji: Zwycięstwo Fernandeza w Moto2! Kolejna wywrotka Acosty!

GP Francji: Zwycięstwo Fernandeza w Moto2! Kolejna wywrotka Acosty!

Augusto Fernandez po znakomitej jeździe sięgnął po pierwsze zwycięstwo w sezonie. Do jedenastego okrążenia o pozycję lidera walczył z Pedro Acostą, jednak mistrz świata Moto3 ponownie zakończył rywalizację wywrotką. Podium dopełnili Aron Canet i Somkiat Chantra. Za nimi znalazł się Cameron Beaubier. Piąty dojechał Ogura, natomiast ósmy Vietti. Włoch zaliczył bardzo słaby wyścig, pełen błędów.

Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia pięć okrążeń. Do wyścigu nie przystąpił Sam Lowes, który odczuwał bóle szyi oraz miał zawroty głowy po wczorajszej wywrotce. Startujący z pole position Pedro Acosta utrzymał prowadzenie na starcie. Na drugą lokatę awansował jego team-partner, Augusto Fernandez, natomiast na trzecią Albert Arenas. W zakręcie szóstym upadek zaliczył Niccolo Antonelli. Okrążenie później, w tym samym zakręcie, „na deskach” wylądowali Tony Arbolino i Fermin Aldeguer. Co ciekawe, Hiszpan przestraszył się uślizgu Włocha i stąd podzielił jego los.

Reprezentanci Red Bull KTM Ajo narzucali tempo rywalizacji. Lopez, który zastąpił w zespole Romano Fenatiego, przypuścił skuteczny atak na trzeciego Arenasa. Ramirez został z kolei wyprzedzony przez Caneta. Siódmą lokatę zajmował trzeci w czasówce Jake Dixon, który znajdował się przed Cameronem Beaubierem i Somkiatem Chantrą. Czołową dziesiątkę dopełniał Jorge Navarro. Dopiero dwunastą pozycję zajmował zwycięzca GP Hiszpanii, Ai Ogura. Bardzo kiepsko spisywał się Celestino Vietti. Lider tabeli nadal okupował osiemnastą lokatę, którą zajął w trakcie sesji kwalifikacyjnej.

Po pięciu kółkach Acosta i Fernandez mieli już 2,5 sekundy przewagi nad grupą pościgową. Trzecie miejsce nadal zajmował Lopez, jednak pod presją trzymał go Canet. Jako piąty jechał Arenas przed Ramirezem i Beaubierem. W trzynastym zakręcie po raz trzeci z rzędu rywalizacji pod wywrotce nie ukończył Dixon. Dzięki temu do czołowej dziesiątki wskoczył Marcel Schrotter.

Canet wyprzedził w sekcji zakrętów trzy i cztery Lopeza. Tracił jednak już blisko cztery sekundy do duetu ekipy Akiego Ajo. Najszybsze okrążenie uzyskał Fernandez, który coraz mocniej naciskał Acostę. Mistrz świata Moto3, na wyjściu z ostatniego zakrętu, zaliczył niebezpieczną wysiadkę, jednak zdołał utrzymać się na motocyklu. Tymczasem znajdujący się na czwartym i piątym miejscu Lopez i Arenas zaliczyli kontakt, a w konsekwencji wywrotkę.

Po siedmiu kółkach różnica pomiędzy duetem Red Bull KTM Ajo a Canetem wzrosła do ponad pięciu sekund. Za Hiszpanem znajdowali się z kolei Beaubier i Chantra. Szóstą lokatę zajmował Ramirez, który wyprzedzał Ogurę, Schrottera i Navarro. Na dziesiąte miejsce awansował Joe Roberts, który odrabiał straty po bardzo nieudanej czasówe. Na dwunastą pozycję awansował z kolei Vietti. Karę „long-lap” za ścięcie szykany otrzymali natomiast Bo Bendsneyder i Filip Salac.

Po dziesięciu okrążeniach Fernandez nadal naciskał Acostę. Canet tracił do nich już 5,7 sekundy. Tuż za Hiszpanem jechali Beaubier i Chantra. Nieco dalej znajdował się szósty Ramirez. Zakręt numer osiem przestrzelił Vietti. Lider tabeli utrzymał się na motocyklu po wjeździe na żwir, jednak spadł na dwudzieste miejsce!

Na jedenastym kółku Acosta zaliczył uślizg przedniego koła w szóstym zakręcie! To już trzeci nie ukończony wyścig po upadku i czwarty z rzędu, w którym w trakcie rywalizacji Hiszpan ląduje „na deskach”! Dzięki temu Fernandez otrzymał szansę bezstresowego dowiezienia zwycięstwa. Chwilę później, w „czternastce”, los Acosty podzielił inny debiutant, Gabriel Rodrigo.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Festiwal upadków trwał dalej. Na trzynastym kółku, w „Muzeum”, z rywalizacją pożegnał się Marcos Ramirez. Na czele samotnie jechał Fernandez, który miał już 6,5 sekundy przewagi nad Canetem. Z Hiszpanem o drugie miejsce walczyli Chantra i Beaubier, którzy zamienili się lokatami. Siedem sekund za nimi jechali Schrotter z Ogurą i Navarro. Czołową dziesiątkę dopełniali Barry Baltus i Stefano Manzi. Straty po błędzie odrabiał Vietti. Lider klasyfikacji generalnej zajmował szesnaste miejsce.

Na piętnastym okrążeniu, w zakręcie ósmym, Canet stracił pozycję na rzecz Chantry i Beaubiera. Ich strata do Fernandeza nadal oscylowała w granicach siedmiu sekund. Piąty nadal jechał Schrotter, który wyprzedzał Ogurę i Robertsa.

Do końca pozostawało osiem kółek. Canet odzyskał trzecie miejsce kosztem Beaubiera w sekcji zakrętów trzy i cztery. Na czele jechał Fernandez, którego przewaga wzrosła do ponad siedmiu sekund. Kilka zakrętów później, w „ósemce”, Chantra wyjechał poza linię wyścigową i spadł na czwartą lokatę. Już blisko dziewięć sekund do tej trójki tracił Ogura, który uporał się ze Schrotterem. Na trzynastą pozycję awansował z kolei Vietti. Tymczasem wywrotkę w siódmym zakręcie zaliczył Barry Baltus.

Na pięć okrążeń przed metą przewaga Fernandeza nad Canetem i Beaubierem zmalała do 6,5 sekundy. Ich szanse na dogonienie Hiszpana były jednak czysto iluzoryczne. Spadło za to tempo Chantry, który jechał już sekundę za Aronem i Cameronem. Miał jednak bezpieczną, bo 8,5-sekundową przewagą na team-partnerem Ogurą. W czołowej dziesiątce mieścili się jeszcze Roberts, Navarro, Manzi i Manuel Gonzalez. Na jedenastą pozycję awansował Vietti.

Fernandez niezagrożony sięgnął po wygraną. Canet odjechał od Beaubiera, którego dopadł z kolei Chantra. Hiszpan spokojnie przeciął linię mety jako drugi, natomiast Taj i Amerykanin do końca walczyli o najniższy stopień podium. Ostatecznie górą okazał się Somkiat. Daleko za nimi jako piąty dojechał Ogura. Szóstą pozycję zajął Schrotter, natomiast siódme Roberts. Ostatecznie jako ósmy dojechał Vietti, który po drodze wyprzedził jeszcze Manziego, Gonzaleza, Lorenzo Dalla Portę oraz Jeremy’ego Alcobę. Dzięki temu ograniczył straty, jakie poniósł w stosunku do rywali.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
POS RIDER NAT TEAM BIKE TIME
1 Augusto Fernandez SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) 40m 31.726s
2 Aron Canet SPA Flexbox HP40 (Kalex) 40m 35.472s
3 Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 40m 36.354s
4 Cameron Beaubier USA American Racing (Kalex) 40m 36.471s
5 Ai Ogura JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 40m 47.102s
6 Marcel Schrotter GER Liqui Moly Intact GP (Kalex) 40m 49.273s
7 Joe Roberts USA Italtrans Racing Team (Kalex) 40m 50.761s
8 Celestino Vietti ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) 40m 51.580s
9 Jorge Navarro SPA Flexbox HP40 (Kalex) 40m 52.492s
10 Stefano Manzi ITA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 40m 52.605s
11 Manuel Gonzalez SPA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 40m 53.107s
12 Lorenzo Dalla Porta ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 40m 55.618s
13 Jeremy Alcoba SPA Liqui Moly Intact GP (Kalex) 40m 58.607s
14 Bo Bendsneyder NED Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 40m 58.678s
15 Filip Salac CZE Gresini Racing Moto2 (Kalex) 41m 3.789s
16 Simone Corsi ITA MV Agusta Forward Racing (MV Agusta) 41m 8.438s
17 Zonta Van Den Goorbergh NED RW Racing GP (Kalex) 41m 22.548s
18 Alessandro Zaccone ITA Gresini Racing Moto2 (Kalex) 41m 31.417s
19 Albert Arenas SPA Inde GASGAS Aspar Team (Kalex) +1 lap
20 Sean Dylan Kelly USA American Racing (Kalex) +2 laps
21 Jake Dixon GBR Inde GASGAS Aspar Team (Kalex) +2 laps
Barry Baltus BEL RW Racing GP (Kalex) DNF
Marcos Ramirez SPA MV Agusta Forward Racing (MV Agusta) DNF
Pedro Acosta SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) DNF
Gabriel Rodrigo ARG Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) DNF
Alonso Lopez SPA MB Conveyors Speed Up (Boscoscuro) DNF
Fermín Aldeguer SPA MB Conveyors Speed Up (Boscoscuro) DNF
Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) DNF
Niccolò Antonelli ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) DNF

Źródło: www.crash.net

AUTOR: Mefisto

komentarze 3

  1. Fun fact: Somkiat Chantra zdobył w tym roku trzy podia, ma 61 punktów, a oprócz podiów punktów jeszcze nie zdobył

  2. Szkoda Pedro ehh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
179 zapytań w 1,288 sek