Home / Moto2 / Moto3 / GP Portugalii: Wygrana Robertsa w portugalskim thrillerze w Moto2!

GP Portugalii: Wygrana Robertsa w portugalskim thrillerze w Moto2!

Joe Roberts sięgnął po pierwszą wygraną w karierze. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zbiorowa wywrotka w drugim zakręcie, w wyniku której z rywalizacji musiało wycofać się kilkunastu zawodników, w tym pierwsza siódemka rywalizacji przed wywieszeniem czerwonej flagi! Odpadli m.in. prowadzący Aron Canet, Ai Ogura, Cameron Beaubier, Somkiat Chantra, Tony Arbolino i Augusto Fernandez! Sytuację tą wykorzystał lider tabeli Celestino Vietti, który do czasu karambolu jechał na odległej jedenastej pozycji. Dzięki temu podopieczny Valentino Rossiego ma już 34 punkty przewagi nad drugim Ogurą.

Zawodnicy mieli do przejechania dwadzieścia trzy okrążenia. Startując z pole position Aron Canet stracił prowadzenie na rzecz Camerona Beaubiera i Tony’ego Arbolino. Hiszpan i Włoch wymieniali się kilkakrotnie pozycjami. Ostatecznie górą okazał się kierowca zespołu Sito Ponsa, który na kolejnym okrążeniu przypuścił skuteczny atak na Beaubiera. Na trzecią lokatę awansował Somkiat Chantra, która czekała kara „long-lap” za przewinienie z kwalifikacji.

Za czwartym Arbolino jechali Ai Ogura, Augusto Fernandez i Joe Roberts. 0,7 sekundy za Amerykaninem jechał Jake Dixon przed Albertem Areansem i dziesiątym Samem Lowesem. Na torze pojawiła się biała flaga z czerwonym krzyżem, która informowała zawodników o pojawiających się na nawierzchni kroplach deszczu.

Beaubier jak cień podążał za Canetem. Gonił ich Chantra, który na trzecim okrążeniu odbył karę „long-lap”, w konsekwencji czego spadł na ósmą lokatę. W tej sytuacji Hiszpan i Amerykanin jechali z półsekundową przewagą nad Arbolino, Ogurą, Fernandezem i Robertsem. Jedenastą pozycję zajmował lider tabeli Celestino Vietti, który nie zaliczył udanej czasówki.

Na czwartym kółku, w trzynastym zakręcie, wywrotkę zaliczył Marcos Ramirez. Canet odskoczył od Beaubiera, natomiast z tyłu pojedynkowali się Arbolino z Ogurą. Do tej walki próbował dołączyć się Fernandez. Chantra wyprzedził Dixona i Robertsa, który nie prezentował najlepszego tempa na wilgotnej nawierzchni. Taj uzyskał najlepszy czas okrążenia wyścigu.

Po sześciu okrążeniach Canet i Beaubier posiadali 0,8 sekundy przewagi nad Ogurą, Arbolino i Fernandezem. O ponad 0,6 sekundy szybszy od tej trójki był jednak Chantra, który w szybkim tempie się do nich zbliżał. Taj wyraźnie za sobą zostawił Dixona i Robertsa. Czołową dziesiątkę dopełniali Arenas i Lowes. Nadal jako jedenasty jechał Vietti.

Na siódmym kółku najlepszy czas okrążenia odnotował team-partner Chantry, trzeci Ai Ogura. Beaubier ponownie zbliżył się do prowadzącego Caneta. W „trzynastce” Fernandez przypuścił skuteczny atak na Arbolino, dzięki czemu awansował na czwarte miejsce.

Ogura nadal był najszybszym zawodnikiem na torze, dzięki czemu zniwelował stratę do Caneta i Beaubiera. Na dziewiątym okrążeniu doszło jednak do zbiorowej wywrotki. W zakręcie dziewiątym upadło aż dziewięciu zawodników, w tym Canet, Beaubier, Ogura, Fernandez, Arbolino, Chantra, Lowes, Arenas i Corsi! Z czołowej dziesiątki na motocyklu utrzymali się tylko Dixon i Roberts!

Wznowienie wyścigu nastąpiło po kilkudziesięciu minutach. Z powodu uszkodzeń w motocyklach do wyścigu nie przystąpiła cała czołówka! Łącznie wystartować mogło tylko osiemnastu motocyklistów. Z pole position startował Jake Dixon przed Joe Robertsem i Celestino Viettim. W tej sytuacji Włoch stał przed szansą powiększenia przewagi nad rywalami.

Zawodnicy mieli do przejechania osiem okrążeni. Dixon utrzymał prowadzenie przed Robertsem. Brytyjczyk wywrócił się jednak w siódmym zakręcie. Vietti stracił trzeicą lokatę na rzecz Fermina Aldeguera i Marcela Schrottera. Tuż za nim znajdował się Jorge Navarro, który przypuścił na niego atak w czwartym zakręcie.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Zdecydowanie na czele znajdował się Joe Roberts. Drugie miejsce zajmował Schrotter, natomiast trzecie Navarro, który wyprzedził Aldeguera. Jako czwarty jechał Vietti, natomiast kolejne pozycje zajmowali Manuel Gonzalez, Gabriel Rodrigo i Bo Bendsneyder. Czołową dziesiątkę dopełniali Barry Baltus i Jeremy Alcoba.

Roberts jechał w swojej lidze. Na pięć kółek przed metą miał ponad 3,5 sekundy przewagi nad Schrotterem, który walczył z Navarro. Vietti i Gonzalez uporali się z Aldeguerem. Wywrotkę w trzecim zakręcie zaliczył Niccolo Antonelli.

Do końca pozostawały trzy kółka. Roberts powiększył przewagę nad rywalami do czterech sekund. W walce o drugie miejsce pozostawało kilkunastu zawodników. Grupę prowadził Navarro, który wyprzedził Schrottera. Kolejne lokaty zajmowali Vietti, Gonzalez i Aldeguer. Jako siódmy jechał Bendsneyder przed Alcobą, Rodrigo i dziesiątym Baltusem.

Vietti wykorzystał błąd Navarro i awansował na drugie miejsce. Włoch momentalnie odjechał od Hiszpana. Roberts rozpoczął ostatnie kółko wyścigu z przewagą 4,2 sekundy nad liderem tabeli. Jako czwarty jechał Gonzalez. Na piątą lokatę spadł Schrotter.

Roberts sięgnął po drugą wygraną w karierze. Podium dopełnili Vietti i Navarro. Kolejne lokaty przypadły Schrotterowi, Gonzalezowi i Feldeguerowi. Siódmą pozycję zajął Bo Bendsneyder.

Dzięki drugiemu miejscu Vietti powiększył do 34 punktów przewagę nad drugim Ai Ogurą.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
POS RIDER NAT TEAM BIKE TIME
1 Joe Roberts USA Italtrans Racing Team (Kalex) 12m 9.757s
2 Celestino Vietti ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) 12m 12.575s
3 Jorge Navarro SPA Flexbox HP40 (Kalex) 12m 12.748s
4 Marcel Schrotter GER Liqui Moly Intact GP (Kalex) 12m 12.861s
5 Manuel Gonzalez SPA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 12m 12.956s
6 Jeremy Alcoba SPA Liqui Moly Intact GP (Kalex) 12m 13.578s
7 Fermín Aldeguer SPA Lightech Speed Up (Boscoscuro) 12m 13.541s
8 Bo Bendsneyder NED Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 12m 14.405s
9 Barry Baltus BEL RW Racing GP (Kalex) 12m 17.860s
10 Gabriel Rodrigo ARG Pertamina Mandalika SAG Team (Kalex) 12m 18.637s
11 Romano Fenati ITA Lightech Speed Up (Boscoscuro) 12m 19.268s
12 Keminth Kubo THA Yamaha VR46 Master Camp Tea (Kalex) 12m 32.298s
13 Sean Dylan Kelly USA American Racing (Kalex) 12m 34.426s
14 Filip Salac CZE Gresini Racing Moto2 (Kalex) 14m 2.802s
15 Alessandro Zaccone ITA Gresini Racing Moto2 (Kalex) +1 lap
Niccolò Antonelli ITA Mooney VR46 Racing Team (Kalex) DNF
Jake Dixon GBR Autosolar GASGAS Aspar Team (Kalex) DNF
Lorenzo Dalla Porta ITA Italtrans Racing Team (Kalex) DNS
Aron Canet SPA Flexbox HP40 (Kalex) DNS
Cameron Beaubier USA American Racing (Kalex) DNS
Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) DNS
Augusto Fernandez SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) DNS
Sam Lowes GBR Elf Marc VDS Racing Team (Kalex) DNS
Ai Ogura JPN IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNS
Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNS
Albert Arenas SPA Autosolar GASGAS Aspar Team (Kalex) DNS
Marcos Ramirez SPA MV Agusta Forward Racing (Agusta) DNS
Zonta Van Den Goorbergh NED RW Racing GP (Kalex) DNS
Pedro Acosta SPA Red Bull KTM Ajo (Kalex) DNS
Simone Corsi ITA MV Agusta Forward Racing (Agusta) DNS

Źródło: crash.net

 

AUTOR: Mefisto

komentarzy 5

  1. Ta zbiorowa kraksa dosyć przerażająca. Dobrze że nikomu nic się poważnego nie stało.
    Szkoda natomiast że miało to duży wpływ na ogólne wyniki, i że nie.

    Fajnie że Joe Roberts w końcu wygrał (pierwszy raz w karierze swoją drogą). Oby to go jakoś zmotywowało na przyszłość.

  2. Gdyby Piotrek Biesiekirski miał dziką kartę na ten wyścig to pewnie zdobyłby pierwsze punkty w karierze ?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
190 zapytań w 1,306 sek