Home / Moto2 / Moto3 / GP Walencji: Zwycięstwo Garcii w szalonym wyścigu! Artigas na podium w debiucie!

GP Walencji: Zwycięstwo Garcii w szalonym wyścigu! Artigas na podium w debiucie!

Chyba nikt nie stwierdzi, że tegoroczne GP Walencji nie zasługuje na finał sezonu. Wiele zwrotów akcji, dwie czerwone flagi, wiele upadków, a także całkowicie niespodziewane rozstrzygnięcia! Zwycięstwo odniósł zaledwie 16-letni Sergio Garcia, który na centymetry pokonał Anreę Migno. Podium dopełnił Xavier Artigas, który startował z „dziką kartą”, niczym Can Oncu przed rokiem. Wicemistrzem świata został Aron Canet, z kolei Marcos Ramirez trzecim zawodnikiem sezonu. Najlepszym debiutantem został Celestino Vietti, dziś ósmy.

Wyścig został opóźniony o jedenaście minut ze względu na rozlany olej z motocykla Arona Caneta w zakręcie numer sześć. W konsekwencji wywrotkę zaliczył Ayumi Sasaki. Maszyna Caneta została poddana ścisłej kontroli technicznej, w efekcie czego musiał startować z końca stawki.

Najlepiej spod świateł ruszyli Masia i Ramirez. Kierowca Leopard Racing zdołał wyprzedzić młodszego rodaka w zakręcie numer dwa. W “czwórce” Masia zaliczył wywrotkę po uślizgu tylnego koła. Hiszpan zwijał się z bólu, trzymając się za bark. Ramirez tymczasem narzucił bardzo wysokie tempo, zyskując przewagę kilkudziesięciu metrów nad startującym z pole position Migno. Kolejne pozycje zajmowali Garcia, Salac, Suzuki, Arbolino i Fernandez. Wysokie ósme miejsce zajmował zawodnik debiutujący z „dziką kartą” Xavier Artigas. W tym momencie wyprzedzał zdobywcę tytułu Dalla Portę. Czołową dziesiątkę zamykał Arenas.

Na trzecim okrążeniu sędziowie wywiesili czerwoną flagę w związku ze zbiorowym incydentem w jedenastym zakręcie. Udział w kolizji brało łącznie pięciu zawodników – Jurczenko, Foggia, Alcoba, Antonelli i Tatay. Reakcję łańcuchową rozpoczęła wysiadka ostatniego z nich. Najmocniej ucierpiał Foggia, który potrzebował interwencji medycznej.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Kolejny start nastąpił o godzinie 11.40. Wyścig został skrócony do piętnastu okrążeń. Tym razem Migno wystartował bardzo dobrze, jednak stracił pozycję na rzecz Ramireza w zakręcie drugim. Na trzecim miejscu znajdował się Canet, który po starcie z dwunastej lokaty zaliczył znakomity start. Na prostej start-meta stracił jednak najniższy stopień podium na rzecz Suzukiego.

W zakręcie piątym wywrotkę zaliczył Arenas, natomiast w „czwórce” Binder. Chwilę później doszło jednak do kolejnej zbiorowej kolizji. Wysiadkę zaliczył mistrz świata Dalla Porta. Reakcja łańcuchowa spowodowała wywrotkę Arbolino, Lopeza, . Na kolejnym kółku w „piątce” z wyścigiem pożegnał się Fernandez.

W walce o zwycięstwo pozostawało siedmiu zawodników, a wśród nich debiutant Artigas. Na czele pozostawał Ramirez, który wyprzedzał Suzukiego, Garcię, Migno, Artigasa, Caneta i Salaca. Na przestrzeni kolejnych kółek wyścig prowadził Garcia. Na trzecim miejsce awansował Artigas, który jechał bez żadnych kompleksów.

Na siedem kółek przed metą w zakręcie czternastym Artigas wyprzedził Ramireza. Chwilę później po raz pierwszy w karierze znalazł się na czele wyścigu. Młody Hiszpan narzucił na tyle wysokie tempo, że rozciągnął stawkę. Jako jedyni jego kroku dotrzymywali mu Garcia, Suzuki, Migno i Salac. Z czołówki wypadli Ramirez i Canet, co oznaczało, że ten drugi był już praktycznie pewny tytułu wicemistrzowskiego.

Na dwa okrążenia przed metą Artigas popełnił błąd w pierwszym zakręcie, w konsekwencji czego musiał ratować się wycieczką poza tor. Co gorsza, otrzymał ostrzeżenie za przekraczanie regulaminowej nitki toru. Nie mógł więc podejmować zbyt dużego ryzyka, gdyż groziła mu kara przejazdu przez dłuższą pętle toru. Na czoło stawki wskoczył zdobywca pole position Migno, który zaliczał setny start w klasie Moto3. Doświadczony Włoch utrzymywał się na czele do zakrętu czternastego. W nim jednak znakomicie opóźnił hamowanie Garcia. Migno próbował napędzić się na prostej start-meta, jednak zabrakło centymetrów do odzyskania prowadzenia. Garcia sięgnął tym samym po pierwsze w karierze zwycięstwo, dołączając do grona najmłodszych w historii zwycięzców GP. Podium dopełnił Artigas, który dokonał tego w pierwszym starcie w karierze. Poza podium dojechali Suzuki i Salac. Wicemistrzostwo wywalczył Canet, natomiast na najniższy stopień podium wskoczył Ramirez. Co ciekawe, w bezpośrednim pojedynku tego wyścigu zawodnik zespołu Maxa Biaggiego także okazał się lepszy. Czołową dziesiątkę dopełnili Vietti, Jurczenko i Ogura. Kazach jako jedyny z pierwszego wypadku cudem uniknął poważnych uszkodzeń motocykla.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Bike Time
1 Sergio Garcia SPA Estrella Galicia 0,0 (Honda) 25m 17.918s
2 Andrea Migno ITA Mugen Race (KTM) 25m 17.923s
3 Xavier Artigas SPA Leopard Impala Junior Team (Honda) 25m 18.098s
4 Tatsuki Suzuki JPN SIC58 Squadra Corse (Honda) 25m 18.164s
5 Filip Salac CZE Redox PruestelGP (KTM) 25m 18.246s
6 Aron Canet SPA Sterilgarda Max Racing Team (KTM) 25m 20.934s
7 Marcos Ramirez SPA Leopard Racing (Honda) 25m 20.950s
8 Celestino Vietti ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) 25m 27.584s
9 Makar Yurchenko KAZ BOE Skull Rider Mugen Race (KTM) 25m 27.665s
10 Ai Ogura JPN Honda Team Asia (Honda) 25m 27.777s
11 Stefano Nepa ITA Reale Avintia Arizona 77 (KTM) 25m 27.893s
12 Can Oncu TUR Red Bull KTM Ajo (KTM) 25m 28.141s
13 Kaito Toba JPN Honda Team Asia (Honda) 25m 28.455s
14 Riccardo Rossi ITA Kömmerling Gresini Moto3 (Honda) 25m 28.630s
15 Jakub Kornfeil CZE Redox PruestelGP (KTM) 25m 30.579s
16 Kazuki Masaki JPN BOE Skull Rider Mugen Race (KTM) 25m 32.034s
17 Romano Fenati ITA VNE Snipers (Honda) 25m 35.587s
18 Tom Booth-Amos GBR CIP Green Power (KTM) 25m 48.926s
19 Ayumu Sasaki JPN Petronas Sprinta Racing (Honda) 26m 1.857s
20 Albert Arenas SPA Valresa Angel Nieto Team (KTM) 25m 21.239s
21 Lorenzo Dalla Porta ITA Leopard Racing (Honda) 26m 49.042s
Alonso Lopez SPA Estrella Galicia 0,0 (Honda) DNF
Raul Fernandez SPA Valresa Angel Nieto Team (KTM) DNF
Tony Arbolino ITA VNE Snipers (Honda) DNF
John McPhee GBR Petronas Sprinta Racing (Honda) DNF
Darryn Binder RSA CIP Green Power (KTM) DNF
Jaume Masia SPA Mugen Race (KTM) DNF
Carlos Tatay SPA Fundacion Andreas Perez 77 (KTM) DNF
Niccolò Antonelli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) DNF
Jeremy Alcoba SPA Kömmerling Gresini Moto3 (Honda) DNF
Dennis Foggia ITA SKY Racing Team VR46 (KTM) DNF

AUTOR: Mefisto

komentarze 3

 1. Groźny był ten pierwszy karambol. Dobrze ze z Foggią wszystko OK.

  Garcia piękny manewr pod koniec. Myślałem że będzie “klasyczny” comeback Migno, ale Hiszpan zrobił blockpass.
  Też mógł w pewnym momencie pomyśleć “gość z dziką kartą wygrywa wyścig, a ja nadal nic? Nie ma mowy!”

 2. Ten wyścig był tak genialny i chory zarazem, że aż nie wiem, co powiedzieć

 3. 2017- J.Martin wygrywa 1 swój wyścig moto3 w Walencji
  2018-C.Oncu wygrywa swój 1 wyścig moto3 w Walencji
  2019-S.Garcia wygrywa swój 1 wyścig moto3 w Walencji
  2020-?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
177 zapytań w 0,449 sek